adozona.hu
Kötetlen munkarendben dolgozóknál el lehet rendelni készenlétet?
//test-adozona.hu/munkajog/Kotetlen_munkarend_eseten_el_lehet_rendelni_EJ3Y29
Kötetlen munkarendben dolgozóknál el lehet rendelni készenlétet?
Teljes munkaidős alkalmazottak esetében, akik szerződés szerint rugalmas – kötetlen – munkaidőben dolgoznak, lehetséges munkajogilag a készenlét elrendelése? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
Nézzük milyen választ nyújt erre a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.)!
A 96. paragrafus (1) bekezdése szerint a munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg, és erről a 18. paragrafus szerint tájékoztatja a munkavállalót.
(2) A munkáltató a munkaidő beosztásának jogát – a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – a munkavállaló számára írásban átengedheti (kötetlen munkarend). A munkarend kötetlen jellegét nem érinti, ha a munkavállaló a munkaköri feladatok egy részét sajátos jellegüknél fogva meghatározott időpontban vagy időszakban teljesítheti.
(3) Kötetlen munkarend esetén
a) a 93–112. paragrafusokban, valamint
b) a 134. paragrafus (1) bekezdésének a)–b) pontjaiban
foglaltakat – e bekezdés kivételével – nem kell alkalmazni.
A készenlét szabályait az Mt. 110-112. paragrafusai rögzítik, így kivételi kört képeznek. Rendes munkaidőben tehát valóban nem rendelhető el készenlét kötetlen munkaidő-beosztásban.
Tartson velünk online rendezvényünkön! Foglalkoztatás 2024: munkajogi, munkavédelmi változások – webinárium |
Egy kapcsolódó bírói döntés (EBH2016. M.30. ) ezt mondja:
A kötetlen munkarend megállapítására a munkakör sajátos jellegére, a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel kerülhet sor. Ez azt feltételezi, hogy a munkavállaló olyan jellegű tevékenységet végez, amely a többi munkavállaló munkavégzésétől függetlenül ellátható, és ezt az időtartamot a munkáltatói igénytől, illetve az Mt. korlátozást tartalmazó szabályaitól függetlenül maga a munkavállaló oszthatja be.
Kötetlen munkaidő-beosztás esetében rendes munkaidőben valóban nem kerülhet tehát fogalmilag sor készenlétre, mert az azt jelentené, hogy a munkáltató osztja be a munkaidőt. Rendkívüli munkavégzés és készenlét azonban pihenőidőben elrendelhető, erre van mód, bár ez valóban nehezen körvonalazható.
A munkáltatónak ugyanis joga van kötetlen munkarend mellett is a munkaidő beosztásának egyes feltételeit megállapítani. Ha a munkavállaló részére kijelöli, hogy a napi munkaidejét milyen tartamon belül teljesítheti (például 6-22 óra között), azzal a munkavállaló napi pihenőidejét is megállapítja, és ezen pihenőidő terhére lehetséges rendkívüli munkavégzést és készenlétet is elrendelni. A kötetlen munkarend ugyanis csak a rendes munkaidő beosztásával kapcsolatos munkáltatói jog átadását jelenti.
A készenlét elrendeléséhez rendkívüli munkaidőben nem szükséges szerződést módosítani.
Hozzászólások (0)