adozona.hu
Keresőképtelenség vagy alkalmatlanság? Így lehet jogszerűen felmondani
//test-adozona.hu/munkajog/Keresokeptelenseg_vagy_alkalmatlansag_Igy_l_PO6KRS
Keresőképtelenség vagy alkalmatlanság? Így lehet jogszerűen felmondani
A járvány idején különös aktualitása van annak, hogy meg tudjuk különböztetni a keresőképtelenség, illetve az egészségügyi alkalmatlanság kategóriáit. Míg az első munkajogi védelmet eredményez, az utóbbi jogszerű felmondási indok.
A keresőképtelenség megállapítása és vitatása
Betegség okán keresőképtelen az, aki a betegsége miatt nem tudja ellátni a munkáját. A keresőképtelenséget kizárólag az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott egészségügyi szolgáltató (intézmény) szerződésben nevesített orvosa igazolhatja. Erre tehát magánpraxisban nincs lehetőség. Az EU tagállamaiban, Svájcban, Liechtensteinben, Izlandon, Norvégiában bekövetkezett baleset, illetve megbetegedés esetén pedig az adott államban kiadott keresőképtelenségről szóló igazolást úgy kell tekinteni, mintha Magyarországon az arra jogosult orvos állította volna ki.
Ha a munkavállaló nem ért egyet a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével, a keresőképességének elbírálását kérheti az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatalánál, a fővárosban a XIII. kerületi hivatalnál. Ezt a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvosnál kezdeményezheti, aki kiállítja az orvosi beutalót.
Nem csupán a munkavállaló, hanem a munkáltató is elégedetlen lehet a keresőképességre vonatkozó döntéssel. Természetesen a munkáltatónak is lehetősége van a járási hivatalnál a munkavállaló keresőképtelenségének felülvizsgálatát kezdeményezni, amiért 15 800 forint igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. Ebben az esetben a szakértő főorvos által vezetett betegdokumentációban fellelhető adatok, vagy indokolt esetben a beteg vizsgálata alapján dönt a keresőképtelenség fennállásáról. A felülvizsgálat eredményéről a munkáltatót írásban értesíti. A döntéssel szemben a foglalkoztatottnak és a munkáltatónak is joga van a közléstől számított 8 napon belül az orvosszakértői feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalánál orvosi felülvizsgálatot kezdeményezni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a keresőképtelenség munkajogi védelmére, valamint az egészségügyi alkalmatlanság,ra mint felmondási indokra vonatkozó szabályokat!
Hozzászólások (0)