hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Karácsonyi jutalom: kötelező-e, ha korábban is adott a munkáltató?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

"A munkáltatónál évek óta bevett szokás, hogy pulykapénzt kapunk. November végén bejelentette a munkáltató, hogy idén ne számítsunk rá. A cég virágzik, árbevétele kiemelkedő. Jól gondolom, hogy ez így nem jogszerű eljárás?" – kérdezi olvasónk.

A kérdező jó érzékkel rátapintott a lényegre, azonban mielőtt a válaszra térünk, érdemes áttekinteni a jutalomra vonatkozó alapvető szabályokat.

Adni jó!

Ezt a kijelentést alátámasztó rendelkezést nem találunk a munka törvénykönyvében, azonban a jogszabály alapelvei és a széleskörű bírósági gyakorlat segít eligazodni az útvesztőben. A jutalomra való jogosultságot a felek kiköthetik a munkaszerződésben, rendelkezhet róla kollektív szerződés, de a munkáltatót saját egyoldalú szabályzata is kötelezheti annak fizetésére.

A munkáltató nem köteles jutalmazni, ha viszont mégis ajándékoz, akkor az egyenlő bánásmód követelményének bizonyíthatóan meg kell felelnie. Ez azt jelenti, hogy a jutalomkeret szétosztásánál differenciálhat a teljesítményre figyelemmel, de a munkaviszonytól független körülményeket nem mérlegelheti, így például nem teheti meg, hogy a római katolikusok kapnak jutalmat, míg a reformátusok nem, vagy a 30 év alattiak nem részesülnek belőle, az annál idősebbek viszont igen.

Ezzel szemben a Kúria jogszerűnek minősítette a munkáltató azon eljárását, amikor a jutalmat az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjba vonuláshoz kötötte, arra figyelemmel, hogy a jogosultság feltétele a munkaviszony megszűnése esetén az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjjogosultság megszerzése volt (LB Mfv. II. 10.594/1999.).

A Kúria BH 2013. 348. számú ítélete arról szól, hogy a munkáltató diszkrecionális jogkörében eljárva díjazhatja a kiemelkedő vagy a rendkívüli munkateljesítményt, értékelheti a példamutató munkahelyi magatartást, a megbízhatóságot, de akár a rendszeres, megfelelő munkavégzést is. A jutalom mértékét szintén jogosult mérlegelni, az célszerűen az elért munkateljesítményen és annak minőségén kell, hogy alapuljon.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ a feltett kérdésre!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink