hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kis magyar gyakorlat: ilyen veszélyekkel jár a tevékenység kiszervezése

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Elterjedt gyakorlat – különösen pályázatok vagy rendezvények esetén –, hogy egy-egy feladat megvalósítását nem maga a pályázaton nyertes fél oldja meg, hanem egy másik céget bíz meg vele. Az egyes résztevékenységek kivitelezését általában megbízottak és alvállalkozók szövevényes hálózata végzi. Ez a felek, különösen a kiszervező fél számára rengeteg veszéllyel jár, ezeket gyűjtöttük csokorba, megoldási javaslatokkal.

Ha szerződés nincsen, felelős sem lesz

Sajnos tipikusan jellemző kiszervezés esetében, hogy a felek a mögöttes jogviszonyok dokumentálását nem jogászra bízzák, vagy el sem végzik.

A dokumentálást így általában vagy szóbeli megállapodásokkal helyettesítik, vagy pedig a jogszabályoknak nem megfelelő iratokat készítenek.

A megrendelő munkaerő-szükségletének kielégítésére például gyakran "hostess szolgáltatást" rendel, és szerződést sem köt a megvalósításban közreműködő féllel. Jó esetben azonban legalább egy megrendelést azért lead.

Ebből ugyanakkor számos rizikó származhat. Az első az, hogy a felek az egymás közötti jogvitában (elszámolási vitában) nem fogják tudni bizonyítani, hogy a szerződés keretében pontosan ki mit vállalt.

Azt azonban érdemes tudni a hazai gyakorlat alapján, hogy a vállalkozó/alvállalkozó az első adandó alkalommal a közreműködését is le fogja tagadni. Sem a feladatot nem fogjuk tudni így hozzá kötni, sem pedig a munkát végző személyeket. Ez azonban még mindig csekély következmény ahhoz képest, ha a munkavégzés helyszínén hatósági ellenőrök is megjelennek, vagy például munkabaleset történik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen kellemetlenségekre számíthat megfelelő dokumentáció hiányában, illetve, hogy milyen javaslatokat érdemes követni!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink