hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így viselkedik a jó munkavállaló

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munka törvénykönyve I. fejezete tartalmazza azokat az alapvető szabályokat, amelyek zsinórmértékül szolgálnak a munkáltató és munkavállaló magatartásához. Míg ezeket a felek egy része emberi jóérzésből fakadóan minimumszabályként betartja, gyakori eset az alapelvek megsértése és a bíróság ezen alapuló marasztaló ítélete is.

Az általános magatartási előírások egyrészről pótolják a törvény egyes hiányosságait, másfelől többletkövetelményeket is megfogalmaznak.

Az előbbire példa: adott egy munkáltató, akinél nincs rá gyakorlat és külön nem is írja elő, hogy a munkavállaló pontosan mikor, kinek, milyen módon jelezze, ha nem tudja felvenni a munkát. Ez nem jelenti azt, hogy a dolgozó majd megteszi, amikor ideje engedi, hanem az együttműködési kötelezettség, valamint a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelménye alapján köteles távolmaradását olyan időben jelezni, hogy az alapján a munkáltató még megszervezhesse a helyettesítését.

Az utóbbira példa: a munkáltató felmondással él, ennek indoka a létszámcsökkentés. Lehet, hogy a perben a munkáltató ennek valóságát és okszerűségét szépen tudja igazolni, azonban ha a munkavállaló sikeresen bizonyítja, hogy az intézkedés tényleges és mögöttes oka szexuális irányultsága volt, a bíróság az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére hivatkozással meg fogja állapítani a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét.

Jóhiszeműség és tisztesség elve, tájékoztatási kötelezettség

A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni, és nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti.

Nézzünk egy példát: bár a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást a munkáltató nem köteles indokolni, az éppen várandós nő keresetet nyújt be jogellenes munkaviszony-megszüntetésre hivatkozással. Azzal érvel, hogy az azonnali hatályú felmondás kiadásához a terhessége vezetett.  Amennyiben a peres eljárásban a munkáltató ennek ellenkezőjét nem tudja bizonyítani, eljárása ezen általános magatartási követelménybe ütközik, így jogellenes.

A törvény alapján a jóhiszeműség és tisztesség követelményét sérti az is, akinek joggyakorlása szemben áll olyan korábbi magatartásával, amelyben a másik fél okkal bízhatott.

Például: a munkáltató a munkavállalóval szóban megállapodott a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésében. A szóbeli megállapodás főszabály szerint érvénytelen, de ha ez utólag teljesedésbe megy, jogszerűnek minősül.

Jelen esetben nem így történik, ugyanis a munkavállaló meggondolja magát és bírósághoz fordul arra hivatkozással, hogy nem jött létre a közös megegyezés, ő nem kívánta a munkaviszonya megszüntetését. Mivel – a dolgozó korábbi eljárása alapján – a munkáltató kellő alappal bízhatott a közös megegyezés létrejöttében, a munkavállaló igénye nem lesz megalapozott.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit takar a méltányos mérlegelés és az elvárhatóság elve, valamint melyek a joggal való visszaélésre, a jogos gazdasági érdek és az üzleti titok védelmére, valamint a munkaviszonyon kívüli magatartásra vonatkozó szabályok!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink