hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell átalakítani a munkaviszony létesítését követő munkáltatói tájékoztatást

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Január 1-jétől bővült a munkáltató munkaviszony létesítéséhez kapcsolódó tájékoztatási kötelezettsége, illetve az időtartamok is változnak. Cikkünkben ismertetjük, mire kell kiterjednie a tájékoztatásnak.

A 2022. évi LXXIV. törvény módosította 2023. január 1-jétől a munka törvénykönyve (Mt.) 46-47. paragrafusaiban rögzített munkáltatói tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó szabályokat. Fontos változás, hogy a korábbi 15 nap helyett legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított 7 napon belül kell írásban tájékoztatnia a munkáltatónak a munkavállalót az egyes pontokra vonatkozó szabályokról.

A napi munkaidő, illetve a munkaidő beosztásához kapcsolódó egyéb tájékoztatások

A napi munkaidő a munkaszerződés rendelkezéseinek megfelelően jellemzően napi 8 óra, ez az Mt. 92. paragrafusának (2) bekezdése alapján készenléti jellegű munkakörben maximálisan 12 óra lehet.

A hét azon napjai, melyekre munkaidő osztható be, jellemzően hétfőtől péntekig (általános munkarendben), az ettől való eltérésről a munkáltatónak azonban tájékoztatást kell nyújtania.

A beosztás szerinti munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontja fő szabály jellemzően 8.00-16.20 vagy 9.00-17.20 (figyelembe véve a munkaközi szünetet, mely nem a munkaidő része), az ettől való eltérésről azonban a munkáltató külön tájékoztatja az érintett munkavállalót.

A rendkívüli munkaidő lehetséges tartama az Mt. 109. paragrafusa alapján 250 óra, kivéve a rendkívüli eseteket (lásd Mt. 108. §), illetve, amennyiben a felek az Mt. 109. paragrafusának (2) bekezdése alapján külön megállapodást kötnek. A munkavállaló a megállapodást a naptári év végére mondhatja fel.

A munkáltató tevékenységének sajátos jellege szempontjából azt kell megvizsgálni, hogy a tevékenység az Mt. 90. paragrafusa alapján megszakítás nélkülinek, többműszakosnak, idényjellegűnek vagy készenléti jellegűnek minősül-e.

– A munkáltató tevékenysége megszakítás nélküli, ha naptári naponként hat órát meg nem haladó tartamban vagy naptári évenként kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel, és társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás biztosítására irányul, vagy a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt gazdaságosan vagy rendeltetésszerűen másként nem folytatható.

– Többműszakos, ha a tartama hetente eléri a nyolcvan órát.

– Idényjellegű, ha a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.

– Készenléti jellegű a munkakör, ha a munkavállaló a feladatainak jellege miatt – hosszabb időszak alapulvételével – a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben pontokba szedve ismertetjük a tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó egyéb tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink