adozona.hu
Idénymunkavégzés: sokat lehet vele nyerni, de a korlátozásokra is figyelni kell
//test-adozona.hu/munkajog/Idenymunkavegzes_sokat_nyerhetnek_vele_a_mu_FW7TGU
Idénymunkavégzés: sokat lehet vele nyerni, de a korlátozásokra is figyelni kell
Élénkül a belföldi turizmus, a kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatóknál egyre nagyobb az idénymunka iránti igény. Az utazásszervezés, idegenvezetés, szálláshely-szolgáltatás keretében a turisztikai idénymunkára könnyített módon létesíthető munkaviszony számos kedvezményt, „egyszerűsítési” lehetőséget biztosít a munkáltató számára a hagyományos munkaviszonyhoz képest. Nem alkalmazható azonban minden esetben.
Mi minősül turisztikai idénymunkának?
Az átmeneti létszámnövelés egyik remek eszköze az idénymunka. Idényjellegű az a tevékenység, amely munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik. Az idényjelleget nem a munkáltató vagy a felek megállapodása határozza meg, hanem kizárólag a munka jellege: hiába szeretne a munkáltató a hideg februárban horgászversenyt szervezni a befagyott és jeges Balatonon, vagy júliusban korcsolyapályát üzemeltetni a Városligetben, az ezekhez szükséges körülményeket nem tudja mesterségesen előidézni. Ezen specialitásra figyelemmel a munkavállalók munkarendjének igazodnia kell a munkateher szezonális ingadozásához.
Ugyanakkor az idényjelleg változásának megítélése nem mindig egyszerű: a turizmus, idegenforgalom tekintetében megfigyelhető, hogy a csúcsidő sem feltétlenül nyáron van. A koronavírus járvány pedig végképp felülírhatja ezen fogalmat. Az adott munkakörbe tartozó munkavégzési feladat idényjellege mindig az összes körülmény vizsgálata alapján dönthető el.
A NAV egy 2013-ban kelt tájékoztató levele szerint a törvény két kritériumot határoz meg, ha a két feltétel megvalósul, akkor lehet az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (efotörvény) szabályait alkalmazni. Egyfelől feltétel, hogy azzal a munkáltatóval létesítsék a jogviszonyt, amely kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytat, másfelől, hogy a munka idényjellegű, vagyis olyan munka legyen, amely a nyújtott szolgáltatás természete miatt – a munkaszervezés körülményeitől függetlenül, vagyis munkaszervezéssel nem kiküszöbölhető módon – évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik. Azt tehát minden esetben egyedileg szükséges megvizsgálni, hogy érvényesül-e szezonális fluktuáció jelleg.
Lényeges, hogy ezen lehetőséggel kizárólag az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényben meghatározott alanyi kör élhet. Így nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony a helyi önkormányzat képviselőtestületének polgármesteri hivatala, közterület-felügyelete, az állami és a helyi önkormányzati költségvetési szervek által a munkáltató alaptevékenységébe tartozó feladatok ellátására.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül mutatjuk be, mely szempontokra kell figyelemmel lenniük a foglalkoztatóknak, ha idénymunkásokat szeretnének alkalmazni!
Hozzászólások (0)