hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha hiszi, ha nem, kiszervezhető a munkáltatói jogok gyakorlása

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkáltatói jogok gyakorlását át lehet ruházni a munkáltatóval munkaviszonyban nem álló személyre vagy szervre, így például ügyvédre vagy akár ügyvédi irodára is delegálhatják azt. Az okokat és a munkáltató kötelezettségeit is összefoglaljuk, valamint bírósági döntéseket is ismertetünk.

A munkáltató és a munkáltatói jogkör gyakorlója nem azonos jogi kategóriák.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 33.§-a alapján a munkáltató az a jogképes személy, aki a munkaszerződés alapján munkavállalót foglalkoztat. Az ő képviseletében jár el az Mt. 20. §-a alapján a munkáltatói jogkör gyakorlója. Az ő személye a munkaviszonyban rendkívül fontos. Ezért írja elő az Mt. 46. §-ának (h) bekezdése, hogy a munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől (és nem a munkaszerződés kötésétől) számított 15 napon belül írásban köteles a munkavállalót a munkáltatói jog gyakorlására jogosultról tájékoztatni. Ezt a kötelezettségét ugyanakkor például a szervezeti működési szabályzatra utalással is teljesítheti, ha úgy a gyakorló szerv vagy személy egyértelműen beazonosítható. Maga a tájékoztatás szükséges egyrészt ahhoz, hogy a munkavállaló tisztában legyen azzal, hogy a legfontosabb jogosítványokkal a munkáltató részéről ki rendelkezik, másrészt pedig kötelezettségeit ki felé szükséges teljesítenie, kinek kell elszámolnia, illetve a jognyilatkozatait kihez kell címeznie. 

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen következménye lehet annak, ha a munkáltató nem tájékoztat, az is kiderül, hogy kire, kikre szervezhető ki a munkáltatói jog gyakorlása, és bírósági példákat is ismertetünk!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink