hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha ezt az 5 példát megismeri, mindent tud a munkabérlevonásról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A bírósági végrehajtásról szóló törvény meghatározza a munkabérből történő levonás eseteit, mértékét, sorrendjét, a minimummentességet, ennek ellenére is adódhatnak érdekes, elgondolkodtató esetek vagy olyan kérdések, amelyek megoldásához több szabályt kell együttesen alkalmazni. Cikkünk öt esetről szól.

1./ A munkavállaló munkabéréből több jogcímen kell levonnia a munkáltatónak. Ilyenkor a levonás annak 50 százalékáig terjedhet, de milyen sorrendben? Az egyikre vonjunk le 50 százalékot, vagy 33–17 százalék arányban kell megtenni? És ha időközben érkezik egy újabb letiltás, mi a teendő? 

Induljunk ki az általános szabályokból: a végrehajtási törvény meghatározza, hogy az egyes követeléseket milyen sorrendben kell levonni. A végrehajtás során befolyt összegből mindenekelőtt a végrehajtási költséget – az eljárás kezdeményezésével, elrendelésével és foganatosításával felmerült költséget – kell kielégíteni.  Ezt követően a sorrend az alábbi:

1. gyermektartásdíj,

2. jogszabályon alapuló egyéb tartásdíj,

3. munkavállalói munkabér és a vele egy tekintet alá eső járandóság,

4. a büntető- és a büntetés-végrehajtási, valamint a szabálysértési eljárásban az adóssal szemben megállapított, az állam javára fizetendő összeg, a vagyonelkobzásból eredő követelés (a polgári jogi igény kivételével),

5. adó, társadalombiztosítási követelés és más köztartozás,

6. egyéb követelés,

7. a végrehajtási eljárásban kiszabott rendbírság.

A kérdés eldöntéséhez még néhány fontos szabály:

– a követelések járulékait (például késedelmi kamat) az adott követeléssel együtt kell levonni,

– a fenti sorrendben előbb álló követelés teljes kielégítése után lehet a sorrendben hátrább álló követelést kielégíteni,

– ha a befolyt összeg nem fedezné az azonos sorrendben felsorolt valamennyi követelést, e követeléseket arányosan kell kielégíteni,

– az azonos pont alá eső több követelés egymás közötti sorrendjét aszerint kell megállapítani, hogy az egyes követelésekre vonatkozó letiltások (a levonás alapjául szolgáló okiratok) közül melyik érkezett előbb a munkáltatóhoz.

A gyakorlatban legtöbbször azzal a megoldással találkozunk, hogyha van például egy szabálysértési eljárásban megállapított bírság és egy építményadó, akkor 33%+17% megosztásban von le a munkáltató (ha érkezne egy letiltás például gyermektartásdíjra, akkor a fenti két levonást fel kell függeszteni, és ez utóbbira lehet a munkabér 50 százalékát fordítani).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi a megoldás, és megismerheti a többi négy esetet is!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink