hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadság – mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló a gyakorlatban?

  • dr. Seregély Barbara ügyvédjelölt, CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Mire figyeljen a munkáltató és a munka vállaló a fizetés nélküli szabadság egyes eseteiben? Mire érdemes figyelni a fizetési szabadságról szóló megállapodás során? Milyen módon tudják felmondással megszüntetni a felek a közöttük fennálló munkaviszonyt fizetés nélküli szabadság esetén? Cikkünkben ezeket a kérdéseket járjuk körbe.

A fizetés nélküli szabadság tulajdonképpen azt jelenti, hogy a munkavállaló – anélkül, hogy munkaviszonya megszűnne – rövidebb-hosszabb ideig mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól, és ezen időszak alatt tipikusan munkabérre sem jogosult. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) meghatároz bizonyos eseteket, illetve élethelyzeteket, amikor a munkáltató köteles a munkavállaló kérésére fizetés nélküli szabadságot biztosítani. Ezen túlmenően is előfordulhat azonban olyan helyzet, hogy a munkavállaló átmenetileg nem végezne munkát. Amennyiben erre a munkáltató is nyitott, nincsen akadálya a fizetés nélküli szabadságnak, amelynek feltételeit a felek szabadon határozhatják meg.

A következőkben – a kötelező fizetés nélküli szabadság eseteinek rövid ismertetését követően – arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a felek megállapodásuk esetén mire kell, hogy figyeljenek, illetve, hogy milyen alapvető kérdésköröket érdemes tisztázniuk. Végül röviden arra is kitérünk, hogy fizetés nélküli szabadság esetén a felek miképpen tudják felmondással megszüntetni a közöttük fennálló munkaviszonyt.

Kötelező esetek a fizetési szabadság kiadására

Vannak olyan méltányolható életkörülmények, amelyek esetén a munkavállalók jogszabály alapján kezdeményezhetik a fizetés nélküli szabadságukat. Ezeket a munkáltató köteles is biztosítani. A jogszabály által nevesített főbb esetek a következők:

  • gyermek gondozása esetén a gyermek 3 éves koráig (gyermekgondozást segítő ellátás esetén a gyermek 10 éves korágig);
  • örökbe fogadott gyermek gondozása esetén a gyermek 3 éves korágig (vagy, amennyiben a gyermek örökbefogadáskor 3 évnél idősebb, 6 hónapig);
  • munkavállaló hozzátartozója tartós – előreláthatólag 30 napot meghaladó – személyes ápolása céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb 2 évre;
  • tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti azokat a főbb témaköröket, amelyeket a feleknek a fizetési szabadság kiadására irányuló megállapodásukban mindenképpen érdemes tisztázni.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink