adozona.hu
Felmondási idő: kárigény azonnali hatályú felmondás miatt
//test-adozona.hu/munkajog/Felmondasi_ido_karigeny_azonnali_hatalyu_fe_A44C7W
Felmondási idő: kárigény azonnali hatályú felmondás miatt
Az alábbi jogeset azért tanulságos, mert bármikor előfordulhat, hogy a felmondási idő alatt az egyik fél azonnali hatályú felmondásra okot adó magatartást tanúsít. Ilyenkor nem mindegy, hogy melyik jognyilatkozat szünteti meg a munkaviszonyt, illetve ki és milyen kárigényt érvényesíthet.
Tényállás
A munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel állt a munkáltató alkalmazásában vezetőedzőként. Még ennek lejártát megelőzően megszüntette a munkaviszonyát 30 napos felmondási idővel. A felmondás indokolást nem tartalmazott.
A felmondás közlését megelőző napon a helyi tv-műsorban bejelentésre került, hogy az érintett munkavállaló veszi át egy másik labdarúgócsapat irányítását, továbbá néhány nappal később az alkalmazott is nyilatkozott arról, hogy a másik labdarúgócsapathoz igazol.
A munkáltató ezt követően szüntette meg a közöttük létrejött munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással, azon indokolással, hogy a dolgozó a felmondását nem indokolta, ezáltal a határozott idejű munkaviszonyt jogellenesen szüntette meg, amivel munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben megszegte.
A munkavállaló álláspontja szerint munkaviszonya jogellenesen került megszüntetésre, erre figyelemmel vitatta a munkáltató által bejelentett kárigényt.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Fogas kérdés a munkaviszony megszüntetéséről", valamint "Felmondás védett korú munkavállalónak: mikor lehetséges? Gyakran ismételt kérdések és válaszok" című írásait is! |
A munkavállaló érdemi ellenkérelmében és viszontkeresetében a kereset elutasítását és a felmondási időre járó távolléti díj megfizetését igényelte. Álláspontja szerint hiányzik az okozati összefüggés a saját felmondása és a munkáltató munkaviszony-megszüntetése között. Viszontkeresetében előadta, hogy a munkáltató jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát, mivel a határozott idejű munkaviszony indokolás nélküli felmondása nem minősül munkaviszonyból származó kötelezettségszegésnek. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a munkaviszony jogellenes megszüntetésének esetére önálló jogkövetkezményeket állapít meg, melyek között nem szerepel a munkáltató azonnali hatályú felmondása.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan döntött az első- és a másodfokú bíróság, valamint, hogy mi volt a Kúria álláspontja!
Hozzászólások (0)