adozona.hu
Felmondás védett korú munkavállalónak: mikor lehetséges? Gyakran ismételt kérdések és válaszok
//test-adozona.hu/munkajog/Felmondas_vedett_koru_munkavallalonak_mikor_RUG9H0
Felmondás védett korú munkavállalónak: mikor lehetséges? Gyakran ismételt kérdések és válaszok
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez közel álló munkavállalók egyre inkább kiszorulnak a munkaerőpiacról. A munka törvénykönyve hatályos rendelkezései azt kívánnák biztosítani, hogy a jogviszony lehetőleg az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig fennmaradjon, ehhez azonban gyakran az alábbi garanciális rendelkezések sem elegendőek. Jelen cikk témája az állásfelajánlási kötelezettség a Kúria joggyakorlata tükrében, illetve néhány gyakrabban felmerülő kérdésre is választ adtunk.
Annak függvényében, hogy mi képezi a határozatlan tartamú munkaviszonyban álló, védett korú munkavállalóval közölt felmondás indokát, a felmondási korlátozás tekintetében kétféle esetet különböztetünk meg: más rendelkezések irányadók abban az esetben, ha a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartás, illetve ha a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból kerül sor a munkaviszony megszüntetésére.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna „Lombikprogram: milyen jogai vannak a reprodukciós eljárásban részt vevő munkavállalóknak?”, „Órákban számított szabadság évközi munkaidő-változásnál”, „Felmondás gyed, gyes alatt: mikor lehetséges?” című írásait is! |
A munkáltató a védett korú munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló képességével (például egészségügyi vagy szakmai alkalmatlanság) vagy a munkáltató működésével (gazdálkodásával, szervezetével, például munkakör megszüntetése, létszámcsökkentés) összefüggő okból akkor szüntetheti meg, ha a munkáltatónál a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja. A felajánlható munkakör hiányát a munkáltató köteles bizonyítani.
A magatartással indokolt felmondás esetén pedig feltétel, hogy a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegje, vagy egyébként olyan magatartást tanúsítson, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, azaz a felmondás indokának ebben az esetben meg kell felelnie az azonnali hatályú felmondás esetén előírt követelményeknek. Ilyen lehet például a bizalom megingatására alkalmas súlyos bűncselekmény elkövetése, ittas állapotban történő munkavégzés, vagy a munkáltató gazdasági érdekeinek megsértése stb.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja milyen ítéletet hozott a Kúria egy védett korú munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése kapcsán, illetve a témával kapcsolatos gyakran ismételt kérdésekre is választ talál!
Hozzászólások (0)