hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Síkos pálya: nem hinné, mi mindenre kiterjed a munkavédelmi felelősség

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Az utóbbi hónapokban a Kúria több munkavédelmi tárgyú döntésében számon kérte a munkáltatóktól a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályokban foglalt munkavédelmi követelmények betartását. Ennek elmulasztása nem csupán felügyeleti bírságokat vonhat maga után, hanem a munkavállaló kártérítési igényét is.

A beosztás szerinti napi munkaidő korlátjai sincsenek kőbe vésve

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 96.§-a alapján a munkaidő-beosztás szabályait a munkáltató állapítja meg. Ezt pedig hajlamos számos munkáltató akként értelmezni, hogy e tekintetben nem köti a kezét semmi. Ez azonban nem állja meg a helyét, hiszen az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés követelménye a munka szervezése során elsődlegességet kell, hogy élvezzen. Ez az elv tükröződik vissza az Mt. 97. § (1) bekezdésében, mely kimondja, hogy a munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére tekintettel osztja be.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (1) (d) bekezdése ezzel összhangban pedig azt mondja ki, hogy a munkáltató az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés biztosítása érdekében adott esetben a munkavégzés időtartamának a mérséklésére, s így káros hatásának a csökkentésére is köteles. Az Mvt. 44. § (3) bekezdése pedig hasonlóképpen azt írja elő, hogy a munkát csak olyan munkakörülmények között és időtartamban lehet végezni, hogy az a munkavállaló egészségét, testi épségét ne károsítsa. Ezeknek az előírásoknak láthatóan gyakorlati következményei is vannak. Bizonyos munkakörökben ugyanis így a beosztás szerinti napi munkaidő még az Mt. megengedő szabálya esetén sem lehet 12 óra, sőt bizonyos unkakörökben még 8 óra sem. E tekintetben azt is fontos szem előtt tartani, hogy a biztonsági előírások sem pénzben nem válthatóak meg, sem pedig a felek megállapodásával nem kerülhetőek ki.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mik az előírások a létszámról, a védőberendezésről, mit jelent az objektív felelősség, milyen bírságok terhelhetik a munkáltatót!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink