adozona.hu
Facebook, Twitter, magánlevelezés munkaidőben: mit lehet, és mit nem?
//test-adozona.hu/munkajog/Facebook_Twitter_maganlevelezes_munkaidoben_VXAV3F
Facebook, Twitter, magánlevelezés munkaidőben: mit lehet, és mit nem?
Megtiltható-e, hogy a munkavállaló munkaidőben magáncélú levelezéseket folytasson? Kifogásolható-e, ha a dolgozó munkaidőben lájkolja barátai fotóit, de egyébként a munkaköri feladatait határidőben és megfelelően ellátja? Mit tehet a munkáltató, ha az igazoltan beteg dolgozó keresőképtelensége alatt a családi nyaralásról tölti fel a fényképeket?
A munka törvénykönyve (Mt.) 52. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkavállaló köteles a munkaideje alatt – munkavégzés céljából, munkára képes állapotban – a munkáltató rendelkezésére állni, a munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezni.
Ehhez kapcsolódóan a törvény azt is rögzíti, hogy a munkáltató a munkavállalót csak a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizheti azzal, hogy ez a magánéletre nem terjedhet ki. A munkáltató ellenőrzése és az annak során alkalmazott eszközök, módszerek nem járhatnak az emberi méltóság megsértésével.
Nincs részletesen kidolgozott jogszabályi háttér, de még kiterjedt bírósági gyakorlat sem a közösségi média használatára vonatkozóan, így a jogbiztonság érdekében célszerű, ha a munkáltató maga szabályozza ennek rendjét. Szabadon dönthet arról, hogy munkavállalói számára engedélyezi-e vagy sem az internet magáncélú használatát, amennyiben igen, milyen keretek között, azaz időbeli, tartalmi és terjedelmi korlátokat is meghatározhat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben bemutatjuk, mit tehetnek a munkáltatók, illetve a munkavállalók, és mit nem.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)