adozona.hu
Dolgozó az iskolapadban: kötelezte a munkáltató vagy nem?
//test-adozona.hu/munkajog/Ervenyes_vagy_ervenytelen_a_tanulmanyi_szer_0GAFT2
Dolgozó az iskolapadban: kötelezte a munkáltató vagy nem?
A munkáltató és a munkavállaló között tanulmányi szerződésben foglaltak érvényesítésével összefüggésben merült fel jogvita. A Kúria ennek kapcsán azt is megvizsgálta, hogy mely esetben értékelhető akként, hogy a tanulmányok végzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót, ilyenkor ugyanis a tanulmányi szerződés érvénytelen. Az ügy tanulságait az alábbiakban foglaljuk össze.
Munkaszerződéssel egyidejűleg kötöttek tanulmányi szerződést
A BH2023.43. szám alatt közzétett ügyben a felek munkaszerződést kötöttek határozott időre, melynek értelmében a munkavállalót Software Engineer munkakörben foglalkoztatták. A munkaköri leírás szerint az elvárt végzettség legalább középiskola vagy megfelelő munkatapasztalat, továbbá a szükséges szakmai gyakorlat legalább egy év fejlesztési tapasztalat, haladó programnyelvi és programozás-technológiai ismeretek, valamint az UML-alapú tervezés lényegi ismerete, fontosságának megértése.
A felek a munkaszerződéssel egyidejűleg tanulmányi szerződést is kötöttek. A dolgozó a tanulmányi szerződésben vállalta, hogy a képzés befejezését követően a munkáltatónál fennálló munkaviszonyát 24 hónap időtartamig felmondással nem szünteti meg. A munkáltató arra vállalt kötelezettséget, hogy a képzés időtartama alatt a munkavállaló részére támogatást nyújt. Ennek keretében a képzésen történő részvételét támogatja, továbbá a képzésen történő részvétel ideje alatt távolléti díjat fizet neki.
A megállapodás szerint a munkáltató jogosult a szerződéstől elállni és a támogatást visszakövetelni, ha a munkavállaló a szerződésben foglaltakat megszegi. Ilyennek minősül, ha írásbeli figyelmeztetés ellenére a képzésen nem vesz részt, arról igazolatlanul hiányzik, a tanulmányokat nem megfelelő eredménnyel végzi, a képzés végéig nem fejezi be. A munkavállaló szerződésszegésének minősül, ha a munkaviszonyát a szerződésben meghatározott időtartam alatt felmondással megszünteti, továbbá, ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló magatartása miatt felmondással vagy azonnali hatályú felmondással szünteti meg.
Néhány hónapon belül a munkáltató végül megszüntette a munkavállaló munkaviszonyát. Tájékoztatta őt, hogy a tanulmányi szerződés szerint visszafizetési kötelezettsége áll fenn 1 500 000 forint összegben. A felmondás indokolása szerint a munkavállaló a munkáltató által szervezett képzési program kötelező vizsgáján és azt megelőzően nem elfogadható magatartást tanúsított, azaz nem tett meg minden tőle telhetőt a képzés sikeres elvégzése érdekében, és a vizsgaszabályzat megszegésével nemcsak a tanulmányi szerződésben foglaltakat, hanem a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségeit is megszegte. Az alkalmazott arra hivatkozott, hogy a tanulmányi szerződés sérti a munka törvénykönyve (Mt.) 229. § (2) bekezdésének b) pontját, mivel az kötelezően előírt képzés volt. Álláspontja szerint a megállapodás így érvénytelen.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Kell-e indokolnia a munkavállalónak, hogy mire kéri a jövedelemigazolást?" és "Változó munkahely: mikor kell tájékoztatni a munkavállalót, hogy hová menjen dolgozni?" című cikkeit is! Egyéb munkajogi írásainkat itt találja. |
Ezek a tanulmányi szerződés alapvető szabályai
Az Mt. 229. §-a alapján a tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn (de legfeljebb öt éven) keresztül a munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. Nem köthető ugyanakkor tanulmányi szerződés munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá, ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.
A 117 letölthető és szerkeszthető dokumentumot tartalmazó Munkaügyi iratmintatárunkat az új Mt.-változásokkal itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. |
Kúria: önmagában nem minősül kötelezésnek, ha a tanulmány a munkáltató érdekében is áll
A Kúria előzményként kiemelte, hogy a felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a felek 2017. november 13-án munkaszerződést és tanulmányi szerződést is kötöttek. Az is a tényállás része, hogy a munkavállaló egy kiválasztási folyamatot követően nyerte el az állást, a tanulmányi szerződésből kitűnőleg pedig a munkáltató a képzésen történő részvétel lehetőségét számára felajánlotta, a munkavállaló azt saját elhatározásából fogadta el.
Fontos körülményként értékelte a bíróság, hogy a munkavállaló által betöltött Software Engineer munkakör betöltéséhez szükséges volt a tanulmányi szerződés szerinti informatikai ismeretek megszerzése. A munkavállalónak a munkaszerződés aláírását megelőzően lehetősége volt így végiggondolni, hogy ilyen feltételek mellett is kíván-e jogviszonyt létesíteni, az azonban semmiképpen sem állapítható meg, hogy a munkáltató kötelezése alapján vállalta volna a tanulmányok megkezdését.
Arra is rámutatott a Kúria, hogy következetes ítélkezési gyakorlat szerint az a körülmény, hogy a tanfolyam elvégzése a munkáltató érdekét is nagyban szolgálta, nem értékelhető úgy, hogy a felek kölcsönös akarata nem a tanulmányi szerződés megkötésére és az abban foglaltak teljesítésére irányult volna (Mfv. I. 10.756/2008.). A munkaviszony létesítésének feltétele volt a megfelelő szakmai ismeretek birtoklása, ezért azok megszerzését biztosította a munkáltató a jövőben foglalkoztatandó munkavállaló számára. Ez pedig önmagában sem a tanulmányi szerződés rendeltetésével, sem pedig az Mt. szabályaival nem áll szemben.
Hozzászólások (0)