adozona.hu
Erre használható a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás
//test-adozona.hu/munkajog/Erre_hasznalhato_a_munkaszerzodestol_eltero_Y3UQWW
Erre használható a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás
A vállalkozásokat meglehetősen megterheli a járványügyi helyzet. Sok esetben arra kényszerülnek, hogy átmenetileg vagy véglegesen változtassanak a munkafeltételeken. Ezzel összefüggésben fontos látni, hogy hol húzódnak pontosan a határok.
A munkavállaló átmenetileg más munkakörben, munkavégzési helyen vagy más munkáltatónál is foglalkoztatható
A foglalkoztatás alapvető feltételeit a munkaszerződés határozza meg. A munkaszerződésben a munkáltató és a munkavállaló a munkakörben és a munkabérben megállapodnak, a munkaidőben, munkavégzés helyében megállapodhatnak. Amennyiben ez utóbbi nem történik meg, a munkaviszony teljes munkaidőre létrejöttnek kell tekinteni. A munkavégzés helyéül pedig azt a helyet kell tekinteni, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi.
Előfordulhat azonban az, hogy a munkáltató számára más munkatevékenység vagy munkavégzési hely válik szükségessé. A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 53. §-a alapján jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál is foglalkoztatni. Ez a lehetősége azonban nem korlátlan.
A foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell. Ügyelni kell arra is, hogy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás nem költségcsökkentési eszköz. A munkavállaló ilyen esetben ugyanis az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult.
Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Távmunka, rendkívüli munkavégzés, huzamos munkaidő-beosztás: ezekre kell figyelni", valamint "Munkaviszony vagy megbízás? Költségvetési intézmény trükközött, elítélte a Kúria" című írásait is! |
Végezetül, a munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig, gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet akkor, ha a foglalkoztatási feltétel változása nem átmeneti vagy ha a szerződéses feltételeket tágan határozzák meg, illetve, hogy kötelezhet-e a munkáltató alacsonyabb státuszú munkára!
Hozzászólások (0)