adozona.hu
Egyszerűsített foglalkoztatás: mikor jár műszakpótlék?
//test-adozona.hu/munkajog/Egyszerusitett_foglalkoztatas_mikor_jar_mus_QIY3KZ
Egyszerűsített foglalkoztatás: mikor jár műszakpótlék?
Milyen bérpótlékok illetik meg az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozókat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.
Szálláshely- és étteremüzemeltető egyszerűsített foglalkoztatás keretében is alkalmaz munkavállalókat. Rendeltetéséből adódóan hétvégén és ünnepnapokon is nyitva tart. Úgy tudjuk, ünnepnapra 100 százalékos bérpótlék jár az egyszerűsített foglalkoztatottaknak. Ezen kívül egyszerűsített megilleti-e őket műszakpótlék a 18 és 6 óra közötti időszakra, ha igen, akkor annak jogosultságát hogyan tudjuk megállapítani? – kérdezte olvasónk.
Arra figyelemmel, hogy az alkalmi munkára irányuló egyszerűsített foglalkoztatás esetén a vasárnapi munkavégzés nem korlátozott, a munkavállalók nem jogosultak vasárnapi bérpótlékra. Kötelező azonban – ahogyan arra helyesen utalt – munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén 100 százalékos bérpótlékot fizetni (függetlenül attól, hogy rendeltetés folytán e napon is működő munkáltatóról vagy munkakörről van-e szó).
Ugyanígy jogosult műszakpótlékra is a feltételek teljesülése esetén az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló is. A munka törvénykönyve (Mt.) 141. paragrafusa kimondja, hogy ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. A változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.
Azaz a 30 százalékos mértékű műszakpótlékra való jogosultság időbeli feltétele a 18 és 06 óra közötti munkavégzés. A másik feltétel a rendszeresen változó munkaidőkezdet, ami azt jelenti, hogy havi szinten a beosztott munkaidő kezdetének időpontja legalább a munkanapok egyharmada esetében eltér, és a legkorábbi, illetve a legkésőbbi munkakezdési időpontok között legalább 4 óra eltérés van.
Bővebb magyarázatot az egyharmados eltérés értelmezése igényel: ehhez meg kell nézni, mely munkaidőkezdési időpontban dolgozott a legtöbbet a munkavállaló, és ahhoz kell viszonyítani a fennmaradó napokat. Ha azok meghaladják az egyharmad részt, abban az esetben jár műszakpótlék.
Hozzászólások (0)