hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy munkavállaló egy munkaviszonya több munkáltatóval

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Kinek kell bért fizetnie, a költségeket melyik munkáltató, milyen arányban és hogyan számolhatja el, ki és hogyan fogja gyakorolni a munkáltatói jogokat, illetve hogyan szüntethető meg a munkaviszony, ha a munkavállaló ugyanarra a munkakörre több munkáltatóval létesített munkaviszonyt?

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) számos újítást is bevezetett a hazai munkajogi szabályozásba, melyekkel érdemes lehet élni. Ezeknek jelentős része a munkáltatók életének megkönnyítésére hivatott, de azért vannak kivételek. Az előbbi kategóriába sorolható az atipikus munkaviszonyok területe, melynek egyik eleme a több munkáltatóval létesített munkaviszony.

Sokalanyú jogviszony jön létre rugalmas szabályokkal

Az Mt. 195. § (1) bekezdése alapján több munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában állapodhatnak meg. A megállapodás eredményeképpen így egyetlen munkaviszony jön létre az érintett felek között, mely sajátos jellemzőkkel rendelkezik.

Erre az atipikus munkaviszonyra az általános munkajogi szabályok vonatkoznak azzal, hogy a helyzet jellegéből eredő egyedi problémákat a feleknek részben a munkaszerződésben, részben pedig a munkáltatók egymás közötti megállapodásában rendezni szükséges. A munkaszerződésben az Mt. 45. § alapján meg kell állapodni a munkavállaló alapbérében, illetve munkakörében. A munkaszerződésben azonban azt is meg kell határozni, hogy a munkabér-fizetési kötelezettséget melyik munkáltató teljesíti. Azt azonban nem köti ki a törvény, hogy arra kizárólag az egyik munkáltatónak kellene kötelezettséget vállalnia. Ennek megfelelően egyező mértékben, vagy a munkavállaló által teljesített munkaidő arányában is előírható elő a bérfizetési kötelezettség.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen speciális szabályok vonatkoznak erre az atipikus munkaviszonyra, miket kell előre rendeznie a feleknek a szerződésben.!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink