hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ebédidő, cigiszünet: írásba kell foglalni a munkaközi szünetet?

  • adozona.hu

Milyen előírásokat kell betartani a munkaközi szünettel, például az ebédidővel kapcsolatban? Kell-e nyilvántartást vezetni, kell-e szerepeltetni a munkaszerződésben mondjuk a cigiszünetet? Olvasónk kérdésére szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária válaszolt.

Olvasónk kérdése a következő volt: "A munkaidő-nyilvántartásban fel kell-e tüntetni a 20 perc munkaközi szünet igénybevételének pontos időpontját? Napi 8 órás munkarend mellett dönthet-e úgy a munkáltató, hogy a 8 órában benne foglaltatik a 20 perc munkaközi szünet is, amit ki is fizet a munkáltató. Ha igen, akkor ezt a munkaszerződésben szerepeltetni kell? Ezzel kapcsolatban van-e valami fontos dolog, amire oda kell figyelni?"

Szakértőnk összefoglalta a munkaközi szünetre vonatkozó legfontosabb szabályokat. Az Mt. 103. § (1) bekezdése alapján a munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkaidő tartama
a) a 6 órát meghaladja, 20 perc,
b) a 9 órát meghaladja, további 25 perc
munkaközi szünetet kell biztosítani.

A felek megállapodása vagy KSZ a munkavállalók számára legfeljebb 60 perc munkaközi szünetet biztosíthat.

A munkaközi szünet, tehát például az ebédidő, a cigiszünet nem része a munkaidőnek (kivéve a készenléti jellegű munkakört), így a munkavállalót a szünet tartamára díjazás nem illeti meg azonban ettől a munkavállaló javára eltérhetnek a felek a munkaszerződésben. Azaz arra van lehetőség, hogy a munkavállaló napi 8, heti 40 órában lássa el feladatait (azaz megkapja az erre az időszakra járó teljes munkabérét, de ténylegesen 7óra 40 percet dolgozik le), melynek része a munkaközi szünet.

A munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a munkaközi szünetet a munkaidő megszakításával kellene kiadni, azaz a munkáltató –mint a munkaidő beosztásának letéteményese – határozza meg, hogy a munkaközi szüntetet a munkaidő megszakításával, vagy munkaidőben adja-e ki.

A munkaközi szünet kiadásának időpontját nem kell nyilvántartani az Mt. kötelezően nem írja elő, azonban célszerű, ugyanis szükség esetén a munkáltatónak tudnia kell bizonyítani, hogy a munkaközi szünetet a törvénynek megfelelően biztosította. (A munkáltatónak lényeges érdeke fűződhet a kiadás időpontjának regisztrálásához is, például ha a munkaközi szüntetet éjszakai pótlékra jogosító időszakban adta ki.). A munkaszerződésben nem kötelező elem, a tájékoztató napi munkaidőre vonatkozó részében érdemes feltüntetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink