hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ebben hibázott nagyot a munkáltató, amikor felmondott a dolgozójának

  • adozona.hu
1

Óvatosan hivatkozzanak a munkáltatók arra, hogy azért bocsátják el a munkáltatót, mert átszervezik a feladatokat, és nincs számára felajánlható munkakör. Intő példa a Kúria ítéletével érintett eset.

A felperes 2011. május 2-ától pályázati referens munkakörben állt az alperes alkalmazásában. A munkáltató a jogviszonyát rendes felmondással, 30 napos felmondási idő biztosításával megszüntette, átszervezésre és a munkakör megszűnésére hivatkozással. A jogviszonyt megszüntető intézkedés azt is tartalmazta, hogy a felperes munkaköri feladatait az alperes más munkavállalók között szétosztja, emiatt a továbbfoglalkoztatására nincs lehetőség, „más munkakört pedig a munkaszervezeten belül nem tud felajánlani” a munkáltatót.

A munkavállaló pert indított a munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása, és az ahhoz fűződő jogkövetkezmények alkalmazása érdekében. A megismételt eljárást követően az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a munkáltató a felperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkaviszony a jogellenességet megállapító határozat jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. A mindkét fél fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.

Az alperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, amelyről a legfelsőbb bíróság megállapította, hogy nem megalapozott. Az indoklás szerint az eljáró bíróságok helyesen indultak ki a következetes ítélkezési gyakorlat alapján abból, hogy az átszervezésre alapított rendes felmondás esetén a munkáltatót nem terhelte munkakör-felajánlási kötelezettség. Mivel azonban a munkáltató azt állította, hogy nincs a munkavállaló részére felajánlható munkakör – amit a felperes vitatott –, az alperesnek bizonyítania kellett a felmondásban szereplő valamennyi állítását [Mt. 89. § (2) bekezdés, 164. §].

Az iktatói munkakör a munkaköri leírás szerint középfokú végzettséggel ellátható volt, ezzel pedig a felperes rendelkezett. Mivel a felajánlható munkakörök meglétét kellett vizsgálni, és a munkavállaló bizonyította, hogy – a felmondás átvételét követően, de még a jogviszony fennállta alatt létrehozott új álláshelyre – alkalmazható lett volna, a foglalkoztatás feltételeinek megfelelt, nincs jelentősége annak, hogy egy másik munkavállaló alkalmasabb volt-e adott esetben a feladatok ellátására.

Az átszervezéssel indokolt, de a felajánlható munkakör hiányát is tartalmazó felmondás esetén ez utóbbit is vizsgálni kell. Amennyiben nem bizonyított, hogy az újonnan létrehozott – a felperes végzettségének is megfelelő – munkakörről való döntés mikor született, az álláshely betöltése új munkavállaló foglalkoztatásával a felmondási idő alatt megtörtént, a felajánlható munkakör hiányára tett megállapítás megalapozatlan, a jogviszony megszüntetése jogellenes, és annak jogkövetkezményei alkalmazandóak [Mt. 89. § (2) bekezdés].

A fentiek alapján a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. paragrafusának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
dr. Kéri Ádám

Ilyenkor derül ki, hogy nem csak a jogalkotó és a bíróság, hanem a munkáltató is jogot alkot :)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink