hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az új Munka törvénykönyvéről egyeztetett a kormány és a versenyszféra

  • MTI

Az új Munka törvénykönyvével kapcsolatos első tapasztalatokról, valamint a munkahelyvédelmi akcióprogramról és a tervezett lakhatási támogatásról kezdett egyeztetést kedden a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma - közölte a testület ülése után a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke.

Pataky Péter elmondta: az új Munka törvénykönyvével kapcsolatos tapasztalatok alapján az MSZOSZ mintegy húsz pontból álló javaslatcsomagot készített. 

Az MSZOSZ által a leghangsúlyosabbnak tartott gondok közül az elnök kiemelte: a jogszabály a köztulajdonban álló társaságoknál tiltja a törvénytől való eltérést helyi kollektív megállapodásokkal. Ez szerintük hátrányos a munkavállalók jövedelmét tekintve, a munkaszervezésben pedig problémákat okoz még a munkáltatóknak is. Az MSZOSZ ezért a konzultációs fórumon megismételte korábbi álláspontját: gondolja végig a kormányzat a lehetséges változtatásokat.

A kereseteknek az új Munka törvénykönyve miatti csökkenésével kapcsolatban Pataky Péter elmondta: a konzultációs fórumon az MSZOSZ ismertette azokat az eseteket, amelyeknél ezt tapasztalták. A szakszervezet elnöke szerint a magántulajdonban lévő társaságoknál ugyanakkor ez még alig jelent meg.     A kollektív szerződések többnyire még megvannak, bár munkáltatói oldalról megfigyelhető a készülődés a megállapodások módosítására - fogalmazott.

Pataky Péter szerint várható, hogy a kollektív szerződések megváltoztatásával kapcsolatos munkáltatói javaslatok ősszel kerülnek majd elő nagyobb számban. Az MSZOSZ kiemelt szakszervezeti feladatnak tartja a megállapodások megvédését. Ugyanakkor elmondta azt is: ismernek olyan eseteket is, ahol a munkavállalók számára megfelelő kollektív szerződést kötöttek újra.

A fórumon megállapodtak abban, hogy minden résztvevő szervezet delegálhat szakértőt, és a szakértői bizottság elkezdi feldolgozni az összegyűlt tapasztalatokat - közölte Pataky Péter.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink