hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Anyacég átveszi a dolgozókat, milyen teendői vannak a munkáltatónak?

  • adozona.hu

Cégcsoporton belül a leányvállalatból az anyavállalatba kerülnek át munkavállalók. Ebben az esetben a leányvállalatból rendesen, munkaviszony-megszüntetéssel, a 21T1041-en kiléptetjük a dolgozókat, és kiadjuk az igazolásokat, vagy az Mt. szerinti jogutódlást tekintve M30-as igazolást állítunk ki a munkavállalók részére, és jogfolytonos a munkaviszonyuk a anyavállalatnál? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Attól függ, hogy történt-e munkajogi jogutódlás. A munkáltató személyében akkor következik be változás, amikor a szerződés alapján a gazdasági egysége átszáll az átvevő munkáltatóra. A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely, vagy ezek része. Munkajogi értelemben véve tehát akkor lehet jogutódlásról beszélni, ha az erőforrások olyan szervezett összessége kerül átadásra, mely során az megtartja identitását, és az átvevő ugyanarra a gazdasági tevékenység folytatására, azonos célra használja tovább. Ha tehát a kérdés szerinti esetben ez a követelmény teljesül (tipikusan, amikor a munkavállalók változatlanul munkahelyen, munkaidőben látják el a korábbival azonos munkaköri feladataikat, csak a munkáltató személye változik), abban az esetben munkajogi jogutódlás történik, és ezt kell feltüntetni a bejelentőlapon. A kérdésben leírt esetben erről lenne szó, tehát ténylegesen abból állna a változás, hogy megváltozna a munkáltató személye. Ekkor lényeges, hogy az átadó munkáltató az átszállást megelőzően köteles tájékoztatni az átvevő munkáltatót az átszállással érintett munkaviszonyokból, valamint a versenytilalmi megállapodásokból és a tanulmányi szerződésekből származó jogokról és kötelezettségekről. Ha erre a tájékoztatásra mégsem kerülne sor, az az átvevő munkáltatóval szemben e jogviszonyokból származó igények érvényesítését nem érinti.

Az átvevő munkáltató az átszállást követő 15 napon belül – a munkáltató azonosító adatainak közlésével (név, székhely, munkáltatói jogkör gyakorlója) – köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót a munkáltató személyében bekövetkezett változásról, valamint a munkafeltételek változásáról, ugyanúgy, mint a munkaviszony létesítésekor.

Ha az átadó munkáltatónál nem működik üzemi tanács, és üzemi megbízott megválasztására sem került sor, az átadó vagy – a munkáltatók megállapodása alapján – az átvevő munkáltató legkésőbb az átszállást megelőzően tizenöt nappal köteles az érintett munkavállalókat írásban tájékoztatni

az átszállás időpontjáról vagy tervezett időpontjáról,

az átszállás okáról,

a munkavállalót érintő jogi, gazdasági és szociális következményekről, valamint

a munkavállalót érintő tervezett intézkedésről.

A munkáltatónak a jogutódlással való megszűnése nem vezet a munkaviszony megszűnéséhez, ilyen esetben a munkaviszony – közös megegyezésen alapuló módosítás hiányában – változatlanul fennáll, a munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. Nagyon fontos, hogy a leendő jogutód munkáltató nem válogathat, köteles valamennyi munkavállalót átvenni és továbbfoglalkoztatni. Az automatikus átszállásból az is következik, hogy a próbaidő kikötése érvénytelen.

További jellemzők: az átadó és az átvevő munkáltató egyetemlegesen felel az átszállást megelőzően esedékessé vált munkavállalói követelésért, ha a munkavállaló az igényét az átszállást követő egy éven belül érvényesíti. A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén az átvevő munkáltató az átvétel időpontjában a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződésben meghatározott munkafeltételeket az átvétel időpontját követő egy évig köteles fenntartani. Nem terheli ezen kötelezettség a munkáltatót, ha a kollektív szerződés hatálya az átvétel időpontját követő egy évnél korábbi időpontban megszűnik, vagy a munkaviszonyra az átvételt követő időpontban kollektív szerződés hatálya terjed ki.

Ami a technikai kivitelezést illeti: mivel a munkaviszonyok nem szűnnek meg, az átadó munkáltató sem kötelezhető az igazolások kiadására. Az adott évben az átadó munkáltatónál szerzett jövedelmekről, levont adóról és járulékokról az átvevő munkáltatónak kell majd év végén, vagy ha arra előbb kerülne sor, akkor a munkaviszony megszűnésekor igazolást adnia. Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontja szerint a bejelentést, ha a foglalkoztató személyében jogutódlás következik be, a jogutód munkáltató, kifizető köteles a jogutódlással érintett, a Tbj. 5. § (1) bekezdésének a)–c), illetve f)–g) pontjai, valamint a (2) bekezdése szerinti biztosított személyre vonatkozóan teljesíteni; a bejelentendő adatok körére e bekezdést kell alkalmazni, azzal, hogy a bejelentésben fel kell tüntetni a jogelőd nevét, elnevezését és adószámát, a jogutódlás tényét és napját, továbbá a jogutód nevét, elnevezését, adószámát és a jogutód megalakulásának napját is.

Ha nem valósul meg a munkajogi jogutódlás, abban az esetben az általános szabályok szerint kell eljárni (noha az már önmagában különös lenne, hogy ennek ellenére valamennyi munkavállaló aláírja a munkaviszonyt megszüntető közös megegyezést, feltehetően mindenféle anyagi juttatás nélkül). Ugyanakkor a korábbi munkáltatónál eltöltött idő ebben az esetben is elismerhető jogszerző időként az új munkaviszonyban a végkielégítés és a felmondási idő számításkor.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink