hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alkalmi munkavállalója öt napnál tovább dolgozik? Ezt kell tennie

  • adozona.hu

Milyen következményekkel kell számolnia a munkáltatónak, ha alkalmi munkavállalóként bejelentett dolgozója – előre nem látható okok miatt – 5 napnál hosszabb idő alatt tudja elvégezni a munkáját? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

"Fuvarozó cég alkalmaz beugró sofőrt. Alkalmi munkavállalóként bejelenti 5 napra, de a fuvarból nem ér haza az 5. napon. A követő napokra milyen jogviszony szerint kell jelenteni: megbízás vagy munkaviszony? Csak a követő napokra, vagy az egész jogviszonyt át kell jelenteni (minősíteni)? 3. Ha az alkalmi munkabére 595 forint/óra, a követő napokra járó munkabérét vagy megbízási díját miként kell meghatározni?" – kérdezte olvasónk.

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (Efo tv.) 8. § (4) bekezdése szerint, ha a munkáltató a meghatározott létszám-, kereseti-, illetve időkorlátok túllépésével létesít, illetve tart fenn az Efo tv. szerinti munkaviszonyt, attól a naptól, hogy a meghatározott feltételek nem teljesülnek, a munkáltató a munkavállalóira nem alkalmazhatja a kedvezményre vonatkozó rendelkezéseit.

A munkáltató az általános adózási szabályokat köteles továbbá alkalmazni az előzőek szerinti feltételek megsértése feltárásának időpontjától annyi ideig, ameddig a kedvezményt jogosulatlanul alkalmazta.

Azaz az általános szabályt kell alkalmazni, mely szerint az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott személy utáni személyi jövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettségekre a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, illetve a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

A törvény kizárólag arról rendelkezik, hogy az időbeli korlát túllépése esetén a kedvező adózási szabályok nem vehetők igénybe, külön rendelkezést a munka törvénykönyve (Mt.) sem tartalmaz (az 5. napon túli időszak semmiképpen sem minősül megbízási jogviszonynak).

Így ezen logika alapján határozott időre létesített munkaviszonyról lesz szó azzal, hogy a kedvezmények az 5. munkanapon túl nem érvényesíthetők. Álláspontom szerint a további időszakra alkalmazni kell a kötelező legkisebb munkabérre, illetve a garantált bérminimumra vonatkozó rendelkezéseket.

Legalábbis ez vezethető le a vonatkozó törvényi rendelkezésekből. Meg kell jegyezni azonban, hogy a jogszabályok nem fogalmaznak meg egyértelmű szabályokat az olvasó kérdésében megfogalmazott helyzetre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink