hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Be kell tanítanunk utódunkat? – a munkavállaló felmondásáról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Milyen módon szüntetheti meg munkaviszonyát a munkavállaló? Mit takar a munkakörátadási és az elszámolás kötelezettség? Be kell-e tanítani az átadott ügyek vitelére az utódot? Hogyan kell eljárnia a munkáltatónak? Kell-e és milyen esetben végkielégítést fizetni? Mi adhat alapot a dolgozó azonnali hatályú felmondására? – íme egy pár fontos, a munkaviszony megszüntetése kapcsán felmerülő kérdés. Mutatjuk a válaszokat.

Míg a határozatlan időtartamú munkaviszonyt a munkavállaló indokolás nélkül szüntetheti meg, addig a határozott idejű jogviszony-megszüntetés indoka csak törvényben meghatározott lehet.

Mindkét esetben a dolgozó köteles a felmondási idő alatt is eleget tenni rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének. Ha ezt elmulasztja, jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt.

A munkavállalói azonnali hatályú felmondás közlésével a munkaviszony nyomban megszűnik, jogszerű indokolás esetén a munkavállalót végkielégítés és felmondási időre járó távolléti díj illeti meg.

Határozatlan időtartamú munkaviszony felmondása

Határozatlan időtartamú munkaviszony esetén a munkáltató köteles indokolni a felmondását (kivéve a nyugdíjas, illetve a vezető állású munkavállaló esetét).

Ezzel szemben a munkavállalót ilyen kötelezettség nem terheli. Annyi teendője van csupán, hogy a felmondást írásba foglalja és a munkáltatói jogkört gyakorló szervvel vagy személlyel közölje.

A bírói gyakorlat alapján az is megfelelő, ha a munkáltató olyan szervével – pl. a HR osztállyal – veteti át a dolgozó a felmondást, amelynek feladatkörébe tartozik a nyilatkozatnak a munkáltatói jogokat gyakorló tudomására hozatala.

Postai úton is közölhető a felmondás ajánlott, tértivevényes levél útján, amennyiben a munkavállaló a szabadságát tölti vagy keresőképtelen. (Ha éppen dolgozik, ez kissé életidegen lenne, de például előfordulhat olyan eset, hogy a munkáltató megtagadja az átvételt és ezt a dolgozó nem tudja tanúkkal igazolni, ilyenkor marad a postai út.)

Ha a munkavállaló él felmondással, nem jogosult végkielégítésre, a felmondási ideje pedig főszabály szerint 30 nap, melynek teljes tartamát köteles munkában tölteni, kivéve, ha a munkáltató felmenti a munkavégzés alól.

Mivel a felek a 30 napos felmondási időtől a munkaszerződésben eltérhetnek (a leghosszabb tartam 6 hónap lehet), a felmondás közlése előtt mindenképpen meg kell nézni a munkaszerződés ide vonatkozó részét.

A másik lényeges szabály, amire ügyelni kell, hogy nem kötöttek-e a felek az Mt. 65. § (2) bekezdése szerinti megállapodást. Ennek a lényege, hogy a munkaviszony legfeljebb a kezdetétől számított 1 évig nem szüntethető meg felmondással. Ebben az esetben ennek elteltéig nem tud jogszerű felmondással élni a dolgozó (és természetesen a munkáltató sem).

Határozott időtartamú munkaviszony megszüntetése felmondással

A határozatlan időtartamú munkaviszonnyal ellentétben, ha a munkavállaló a határozott időtartamú munkaviszonyt kívánja megszüntetni, indokolási kötelezettség terheli.

Ez az indok azonban nem lehet bármi: csak olyan lehet, ami számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy a körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.

Ilyen elsősorban a munkavállaló magánéleti, személyi, családi körülményeiben bekövetkezett ok (pl. a családjával külföldre költözik, hozzátartozóját kell ápolnia hosszabb időtartamra), továbbá a munkavállaló egészségi állapotával kapcsolatosan felmerült ok.

Ha ilyen ok nem áll fenn, akkor a munkavállaló nem tud felmondással élni.

Ha a munkáltató ezen indokokat vitatva munkaügyi bírósághoz fordul, kérve a jogellenes munkaviszony-megszüntetés megállapítását és jogkövetkezményei alkalmazását, a munkavállaló köteles bizonyítani a megjelölt felmondási ok valóságát és okszerűségét. Ezért rendkívül fontos, hogy mi kerül az indokolásba.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a felmondási idő tartama alatti szabadságra, a munkakör átadására, az azonnali hatályú felmondásra és a közös megegyezésre vonatkozó főbb szabályokat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A HVG Munkajog 2017 konferenciáján első kézből tudhat meg mindent a legfrissebb változásokról, dr. Pál Lajos tolmácsolásában! A részletekért kattintson.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink