hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkáltató halála – mit tegyenek az örökösei?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A nem természetes személy munkáltató jogutód nélküli megszűnésével a munkaviszony is megszűnik, minden további intézkedés nélkül. Ezzel szemben sok fejtörést okozhat az az eset, amikor a munkáltató ügyvezetője, vagy maga a természetes személy munkáltató halálozik el. Mit tehetnek azok a törvényes örökösök, akik nem szeretnék a munkavállalók jogait csorbítani, de a tevékenységet sem kívánják/tudják folytatni?

A jogi személy munkáltató ügyvezetőjének halála a munkaviszony fennállásának tényét elméletben nem érinti, hiszen a munkavállalók a céggel és nem a természetes személlyel állnak jogviszonyban. Ebből következően a munkaviszonyok sem szűnnek meg.

A gyakorlatban azonban egyfajta patthelyzet alakul ki, mivel ügyvezető hiányában nincs, aki összehívja a taggyűlést, nincs, aki munkáltatói jogokat gyakoroljon, munkabért fizessen, szerződéseket írjon alá stb. Ennek következtében a munkáltató működése teljesen ellehetetlenül.

Többszemélyes társaság esetén a probléma könnyebben orvosolható, ugyanis a Ptk. alapján, ha a társaságnak nem maradt ügyvezetője, a taggyűlés összehívására vagy a taggyűlés tartása nélküli döntéshozatal kezdeményezésére bármelyik tag jogosult.

Ha pedig erre a változás bekövetkeztétől számított 30 napon belül nem került sor, a taggyűlést bármelyik tag vagy hitelező kérelmére a nyilvántartó bíróság hívja össze, vagy a taggyűlés összehívására, illetve a taggyűlés tartása nélküli döntéshozatal lebonyolítására az ezt kezdeményező tagot jogosítja fel. A taggyűlésen pedig sor kerülhet az új ügyvezető megválasztására.

A nagyobb gond akkor kezdődik, ha az egyszemélyes gazdasági társaság egyedüli tulajdonosa, egyben ügyvezetője hunyt el. Ekkor az üzletrész örököseinek intézkedniük kell a további működtetés és az ügyvezető megválasztása érdekében.

Mivel a hagyatéki eljárás nem egyik napról a másikra történik, érdemes ideiglenes hagyatékátadó végzést kérni a közjegyzőtől, és azt ennek birtokában megtenni.

Ügyvezetőre ugyanis szükség van, ez a törvényes működés feltétele, az ügyvezető látja el a cég képviseletét, gyakorolja a munkáltatói jogokat. Megjegyzem, érdemes megnézni a társasági szerződést, illetve egyszemélyes kft. esetén az alapító okiratot, hogy nem tartalmaznak-e haláleseti rendelkezést.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen választási lehetőség áll az örökösök előtt és hogy mi történik a munkavállalókkal!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink