adozona.hu
A munkaidőkeret alkalmazásának szabályai és előnyei
//test-adozona.hu/munkajog/A_munkaidokeret_alkalmazasanak_elonyei_SXERGG
A munkaidőkeret alkalmazásának szabályai és előnyei
A kormányzat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a rugalmas foglalkoztatásra. Ennek részeként kiemelt szerep jut a munkaidőkeretben történő munkaidőbeosztásnak is. Tekintettel arra, hogy számos munkaviszonyt érintenek a szabályok, cikkünkben sorra vesszük a legfontosabb rendelkezéseket.
Általános munkarendben nem lehet munkaidőt később ledolgozni
Alapvető előírás, hogy a munkaidőbeosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg. Általános munkarendről beszélünk, amikor a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig egyenletesen osztja be. Általános munkarendben így nincs jogszerű lehetőség például arra, hogy a munkavállaló munkaidőben a munkahelyéről engedéllyel eltávozzon, és a kieső időt később dolgozza le, az ugyanis rendkívüli munkavégzésnek minősülne.
Általános munkarendben tehát a hétköznapok minősülnek munkanapoknak, a szombat és a vasárnap pedig pihenőnapoknak. Általános munkarendben is van lehetőség szombati, illetve vasárnapi munkavégzésre, ha a munka törvénykönyvében (Mt.) foglalt feltételek teljesülnek.
A szombati munkavégzésnek semmiféle akadálya nincs, ebben az esetben a munkavállalónak a pihenőnapján elrendelt munkavégzésért az Mt. 143. paragrafusának (4) bekezdése alapján 100 százalékos bérpótlék jár. A pótlék mértéke 50 százalék, ha a munkáltató másik pihenőnapot biztosít. Rendkívüli munkaidő vasárnapra is beosztható, ebben az esetben ugyanakkor a rendkívüli munkavégzésért járó pótlékon felül vasárnapi pótlékot is fizetni kell.
Általános munkarendben tehát a munkavállaló hétfőtől péntekig minden nap ugyanannyit dolgozik, egyenletes mértékben elosztva a munkaidőt. Ha bizonyos időszakokban a munkamennyiség ingadozik, az alulfoglalkoztatás és a túlfoglalkoztatás kockázatát is a munkáltató viseli. Munkabért ugyanis akkor is kell a munkavállaló számára fizetni, ha munka az adott időszakban nem biztosítható. Ha pedig ezt egy intenzívebb munkaidőszak követi, a túlmunkáért rendkívüli munkavégzési pótlékot kell fizetni akkor is, ha előtte éppen munka sem volt.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a munkaidőkeret alkalmazására vonatkozó szabályokat!
Hozzászólások (0)