hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkabérfizetés szabályai: mutatjuk a tévedési lehetőségeket

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkabért készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott fizetési számlára utalással kell kifizetni. Nem egyedi eset, amikor a munkáltató a munkabérből letiltó végzés alapján köteles levonni, a munkavállaló megpróbál kiskaput találni: más számlájára kéri az utalást, felveti, hogy ne jelentse be őt a munkáltató, vagy legalább a bére egy része ne legyen hivatalos. Mindezek teljesítésével sokat kockáztat a munkáltató és eredményre sem mindig vezetnek. Számos kérdést vet fel az is, ha a munkáltató tévesen fizeti ki a munkabért.

Munkabér kifizetésének szabályai

A munkavállaló szabadon dönthet arról, hogy a munkabérét milyen módon kívánja megkapni. Amennyiben fizetési számlát jelöl meg, úgy átutalással, ellenkező esetben, készpénzben kell teljesítenie a munkáltatónak. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) mindkét esetre garanciális szabályokat ír elő.

Olvassa el az Adózóna „18 év alattiak munkában”, „Csemegék a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések területéről” és „Módosítható-e a munkaidőkeret?” című írását is!

♦ A munkabér fizetési számlára utalással történő kifizetése esetén, a munkáltatónak úgy kell eljárni, hogy a munkavállaló munkabérével a bérfizetési napon rendelkezhessen. A kifizetés a munkavállaló részére költséget nem okozhat. Ez alól kivételt a nem magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára történő átutalás képez.

♦ A munkabér készpénzben történő kifizetése esetén azt, ha a bérfizetési nap heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) vagy munkaszüneti napra esik, legkésőbb az ezt megelőző munkanapon kell kifizetni. A munkabért, ha a munkavállaló a bérfizetési napon jogos okból nem tartózkodik a munkahelyén, a bérfizetés előtti utolsó munkahelyen töltött munkanapon kell kifizetni, vagy a munkáltató költségére a munkavállaló tartózkodási helyére kell megküldeni. A szabadság megkezdése előtti munkanapon ki kell fizetni a szabadság idejére eső bérfizetési napon esedékes, valamint az igénybe vett szabadság idejére járó munkabért. A munkáltató a munkabért köteles a munkavállaló által megadott címre elküldeni, ha a munkaviszony a bérfizetési nap előtt megszűnt. Az elküldés költsége a munkáltatót terheli. A munkabért a munkavállaló munkahelyén vagy a munkáltató telephelyén munkaidőben kell kifizetni. Szórakozóhelyen munkabér csak az ott dolgozóknak fizethető ki.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi történi késedelmes munkabérfizetés estén, mi az eljárás tévesen kifizetett munkabér esetén, illetve milyen próbálkozások vannak a letiltás elkerülésére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink