hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A Nagy Testvér figyel – mit kezdhet a cég a munkavállalói adatokkal?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Kérhet-e a munkaadó a munkavállaló korábbi munkahelyétől információkat, átpasszolhatja-e az adatokat másnak, ha igen, milyen feltételekkel? Összefoglaltuk a munkáltatói adatkezelés szabályait.

A foglalkoztatásra irányuló jogviszonyokban, benne a munkaviszonyban a munkáltató szükségképpen személyes, esetleg különleges adatok sokaságához jut hozzá, azokat a törvény értelmében „kezeli”. Azokat a munkavállalókat, akiknek az adatait a munkáltató kezeli, a törvény alapján „érintetteknek” hívjuk.

Időben elsőként az adatkezelés akkor jelenik meg, amikor a munkáltató munkavállalókat szeretne felvenni. Megjelentet egy álláshirdetést, melyet követő másodpercekben életrajzok sokasága jelenik meg a rendszerében. A keresettebb munkáltatók néhány nap elteltével már nem is nézik az életrajzokat, hiszen a beérkező adattömeg akkorra már feldolgozhatatlan. A felvételi eljárás folyamán tehát már megjelenik a „rendszerben” számos személyhez kötődő adat, mint például a munkavállaló életkora, iskolai végzettsége, nyelvtudása, gazdasági érdekeltsége, esetlegesen büntetett előélete. Ebben a fázisban az adatkezelésnek két jogszerű célja lehet: a felvételi döntés előkészítése (fő cél), valamint az esetleges későbbi igényérvényesítéssel szembeni védekezés.

Adatkezelés történik ezt követően a munkaviszony fennállása folyamán több lépésben: az alkalmassági vizsgálat (stressztűrő, kommunikációs, problémamegoldó képesség) a munkahelyi ellenőrzés (földrajzi helyzete, kapcsolatai, érdeklődési köre), értékelés, képzés során, valamint adatkezeléssel jár a munkaviszony megszüntetésének, sőt a munkajogi igények érvényesítésének folyamata is.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit tehet a munkáltató a munkavállaló adataival, és mit nem?
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink