adozona.hu
Munkaviszony: hogyan kezdődhet a jövőben?
//test-adozona.hu/munkajog/20111108_munkaviszony_letesitesenek_szabalyai
Munkaviszony: hogyan kezdődhet a jövőben?
Mi változhat a munkaviszony létesítéséra vonatkozó szabályozásban? Összegyűjtöttük, amit tudni kell.
Az új Munka törvénykönyvéről szóló javaslat a munkaviszony létesítésének jogalapjaként kizárólag a munkaszerződést jelöli meg. A munkaviszony alapvetően abban tér el más munkavégzésre irányuló jogviszonytól, hogy a munkavállaló a munkáltató irányításával köteles a munkát végezni (önállótlanság), illetve a munkáltatót foglalkoztatási és munkabér-fizetési kötelezettség terheli.
Az Mt. tervezete lehetőséget ad arra, hogy a munkaszerződésben a jogszabálytól bizonyos körben a munkavállaló javára eltérhessenek. A munkaszerződést továbbra is írásba kell foglalni.
A munkaszerződésnek legalább a munkabérre és a munkakörre ki kell térnie, ennek hiányában nem jöhet létre munkaviszony. Abban az esetben ha a felek nem térnek ki a munkaviszony időtartamára, a munkaviszonyt határozatlan időre szólónak kell tekinteni.
Megszűnik az úgynevezett változó munkahely megjelölés, helyette vagy konkrét cím, vagy nagyobb földrajzi egység lehet a munkahely megjelölésének formája. Abban az esetben ha a munkaszerződés a munkavégzés helyét nem tartalmazza, azt a helyet kell rajta érteni ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi.
Változik a próbaidő szabályozása is. Ha a felek a próbaidő mértékét a jogszabály szerinti mérték maximumánál rövidebb időtartamban állapították meg, lehetőség van a próbaidő közös megegyezéssel történő meghosszabbítására. Azonban ebben az esetben sem léphetik túl a jogszabályi maximumot.
A munkáltató tájékoztatási kötelezettsége megmarad, ennek a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül írásban eleget kell tennie. Abban az esetben ha a munkaviszony időtartama rövid (egy hónapot, illetve a heti 8 órát nem haladja meg) a munkáltatói jogkör gyakorlójának megjelölésén kívül nem kell teljesítenie a tájékoztatási kötelezettséget.
A munkaviszony kezdetének napja, ha a felek másként nem rendelkeznek a munkaszerződés megkötésének napja. Abban az esetben ha a munkaszerződés megkötése és a munkaviszony kezdete közötti időszakban valamelyik fél körülményeiben olyan lényeges változás történik amely a munkaviszony teljesítését lehetetlenné tenné vagy számára aránytalan sérelemmel járna, bármelyik fél elállhat a munkaszerződés fenntartásától. Ilyen ok lehet a munkavállalói oldalon valamilyen képesség elvesztése, illetve a családi körülményekben beállott változás. A munkáltatói oldalon pedig a cég anyagi ellehetetlenülése.
Viszló László