adozona.hu
Távmunka vagy home office: hasonló, mégis sok mindenben eltérő szabályok
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Tavmunka_vagy_home_office_hasonlo_megis_sok_YH2YMT
Távmunka vagy home office: hasonló, mégis sok mindenben eltérő szabályok
A március 19-étől hatályos rendelkezések szerint az akkor kihirdetett veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig a munkáltató egyoldalúan elrendelheti a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést. A két fogalom egymáshoz közeli, mégis eltérő munkajogi megítélés alá esik. A home office kérdését a legtöbb munkáltató rugalmasan kezeli, ami a hirtelen „átállás” és a kellő gyakorlat hiányában érthető, azonban néhány alapvető szabályt szükséges betartani.
Míg a távmunkavégzést a munka törvénykönyve (Mt.) az atipikus munkaviszonyok között szabályozza, addig az otthoni munkavégzésre nem találunk a törvényben rendelkezéseket.
A távmunka a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen, de rendszeresen folytatott olyan tevékenység, amelyet számítástechnikai eszközzel végeznek, és amelynek az eredményét elektronikusan továbbítják. A távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásról a feleknek a munkaszerződésben kell megállapodniuk.
Ezzel szemben a „home office” nem rendszeres otthoni munkavégzést jelent. Az Mt. 53. paragrafusa alapján az otthoni munkavégzésre a munkáltató egyoldalúan is kötelezheti a munkavállalót negyvennégy beosztás szerinti munkanap vagy háromszázötvenkét óra erejéig. Ezt meghaladóan azonban a munkavállaló nem kötelezhető további otthoni munkavégzésre, ha a munkaszerződése erre vonatkozóan nem tartalmaz kifejezett rendelkezést.
Ugyanakkor a veszélyhelyzet tartama alatt és annak megszűnését követő harminc napig nincs különbség e tekintetben a két jogintézmény között, ugyanis a rendelet alapján mind az otthoni munkavégzés, mind a távmunkavégzés elrendelhető egyoldalú munkáltatói döntéssel is. A jelenlegi helyzetben az otthoni munkavégzés elrendelése hosszabb időszakra is szólhat, de az nem válik véglegessé, a távmunkával ellentétben.
A távmunkára irányuló munkaszerződésben a felek meghatározzák a munkavégzés helyét, míg az otthoni munkavégzésnél a munkáltató átengedi a munkavégzés teljesítési helye megválasztásának jogát a munkavállaló részére. A home office nem feltétlenül jelent folyamatos otthoni munkavégzést, ez történhet meghatározott időtartamra is, akként is például, hogy a munkavállalók kéthetente – egymást rotálva – mennek be a munkahelyükre, ezzel csökkentve a fertőződés veszélyét.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben vázoljuk a munkaidő beosztására, a munkabérre, a munkavédelemre, a munkaeszközökre, az adatbiztonságra vonatkozó szabályokat a kétféle munkavégzési mechanizmus esetén.
Hozzászólások (0)