adozona.hu
Otthoni munkavégzés támogatása veszélyhelyzet idején: vannak még kiaknázatlan lehetőségek
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Otthoni_munkavegzes_veszelyhelyzet_idejen_a_PLWQBZ
Otthoni munkavégzés támogatása veszélyhelyzet idején: vannak még kiaknázatlan lehetőségek
2020. november 12-én lépett hatályba a 487/2020. számú Kormányrendelet, amely a távmunka és az ahhoz kapcsolódó munkáltatói kompenzáció terén teremt kedvező lehetőséget a veszélyhelyzet idejére, olvasható az Andersen Magyarország elemzésében.
A kiindulópont az, hogy a veszélyhelyzet idejére a munka törvénykönyve szabályaitól eltérően is megállapodhat a munkáltató a munkavállalóval távmunka végzésében. Így a home office távmunkává alakítható jogilag is a veszélyhelyzet idejére.
A kormányrendelet kitér arra is, hogy a fentieknek megfelelő távmunka esetén a munkavédelmi szabályoktól is el lehet térni a veszélyhelyzet idején, ugyanakkor a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót a biztonságos munkakörülmények szabályairól, és a munkavégzés helyét a munkavállalónak ezt figyelembe véve kell megválasztania. Ez az eltérési lehetőség jelentős könnyítés a veszélyhelyzet ideje alatt.
Fontos, hogy adómentes „rezsiátalányban” is részesítheti a munkavállalót a munkáltató. Amennyiben a fentieknek megfelelő távmunka-megállapodás születik a felek között, a személyi jövedelemadó törvény rendelkezéseitől eltérően a veszélyhelyzet fennállása alatt végzett távmunka idejére igazolás nélkül elszámolható költség a szerződésben foglalt összeg, de legfeljebb a minimálbér 10 százaléka. Ez 2020-ban havi 16 100 forintot jelent, de ha csak a hónap egy részében állt fenn a távmunka-megállapodás, akkor ezt arányosítani szükséges. További feltétel, hogy az szja-törvényben foglalt tételes költségelszámolást ne alkalmazzák a felek a távmunkára.
Az Andersen Magyarország véleménye szerint a munka törvénykönyve alapján létrejött távmunka-megállapodás azt a lehetőséget is megnyitja a felek számára, hogy az szja-törvény távmunkára vonatkozó tételes költségelszámolás is alkalmazható legyen a veszélyhelyzet ideje alatt. Így amennyiben a „rezsiátalánynál” magasabb az szja-törvény által elismert távmunkaköltségek mértéke, pl. internetszolgáltatás teljes díja, fűtés-, villanyköltségek arányos elszámolása, esetleg az otthoni munkavégzési helytől eltérő helyiség bérleti díja (pl. közösségi iroda, napi irodabérlés), akkor az átalány helyett e költségek megtérítése is megtörténhet adómentesen.
Hozzászólások (0)