hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Otthoni munkavégzés támogatása veszélyhelyzet idején: vannak még kiaknázatlan lehetőségek

  • adozona.hu

2020. november 12-én lépett hatályba a 487/2020. számú Kormányrendelet, amely a távmunka és az ahhoz kapcsolódó munkáltatói kompenzáció terén teremt kedvező lehetőséget a veszélyhelyzet idejére, olvasható az Andersen Magyarország elemzésében.

A kiindulópont az, hogy a veszélyhelyzet idejére a munka törvénykönyve szabályaitól eltérően is megállapodhat a munkáltató a munkavállalóval távmunka végzésében. Így a home office távmunkává alakítható jogilag is a veszélyhelyzet idejére.

A kormányrendelet kitér arra is, hogy a fentieknek megfelelő távmunka esetén a munkavédelmi szabályoktól is el lehet térni a veszélyhelyzet idején, ugyanakkor a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót a biztonságos munkakörülmények szabályairól, és a munkavégzés helyét a munkavállalónak ezt figyelembe véve kell megválasztania. Ez az eltérési lehetőség jelentős könnyítés a veszélyhelyzet ideje alatt.

Fontos, hogy adómentes „rezsiátalányban” is részesítheti a munkavállalót a munkáltató. Amennyiben a fentieknek megfelelő távmunka-megállapodás születik a felek között, a személyi jövedelemadó törvény rendelkezéseitől eltérően a veszélyhelyzet fennállása alatt végzett távmunka idejére igazolás nélkül elszámolható költség a szerződésben foglalt összeg, de legfeljebb a minimálbér 10 százaléka. Ez 2020-ban havi 16 100 forintot jelent, de ha csak a hónap egy részében állt fenn a távmunka-megállapodás, akkor ezt arányosítani szükséges. További feltétel, hogy az szja-törvényben foglalt tételes költségelszámolást ne alkalmazzák a felek a távmunkára.

Az Andersen Magyarország véleménye szerint a munka törvénykönyve alapján létrejött távmunka-megállapodás azt a lehetőséget is megnyitja a felek számára, hogy az szja-törvény távmunkára vonatkozó tételes költségelszámolás is alkalmazható legyen a veszélyhelyzet ideje alatt. Így amennyiben a „rezsiátalánynál” magasabb az szja-törvény által elismert távmunkaköltségek mértéke, pl. internetszolgáltatás teljes díja, fűtés-, villanyköltségek arányos elszámolása, esetleg az otthoni munkavégzési helytől eltérő helyiség bérleti díja (pl. közösségi iroda, napi irodabérlés), akkor az átalány helyett e költségek megtérítése is megtörténhet adómentesen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink