hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online számlázás: bevált a halasztás, októbertől egymillió adózó ügyleteit látja a NAV

  • MTI

A szeptember 30-áig tartó szankciómentesség bejelentése óta duplájára, több mint félmillióval nőtt az online számlarendszerben regisztráltak száma; azok a vállalkozások, amelyek még nem regisztráltak, ma és holnap még szankciómentesen megtehetik – nyilatkozta az MTI-nek Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár. Október 1-jétől mintegy egymillió vállalkozás valamennyi egymás közötti ügyletének számlaadatait látni fogja az adóhivatal.

Több mint 940 ezren regisztráltak az online számla rendszerében – közölte Izer Norbert, és emlékeztetett, hogy május végén, a szankciómentesség bejelentésekor, még csak 420 ezer vállalkozás szerepelt az adóhivatali nyilvántartásban.

A Pénzügyminisztérium a koronavírus-járványra tekintettel, a vállalkozók zökkenőmentes átállása érdekében döntött a július 1-jétől szeptember 30-áig tartó szankciómentes időszakról, amelynek egyetlen feltétele volt: a regisztráció. Az adatok egyértelműen azt igazolják, hogy a vállalkozók egyre jobban betartják a szabályokat, egyre több a tisztességes gazdálkodó, vagyis az adótudatosság erősödését még a koronavírus-válság sem tudta felülírni – összegezte Izer Norbert.

Hozzátette: a feketegazdaság elleni küzdelemben már bizonyított az online számla. Tavaly az Európai Bizottság mérése alapján 6,6 százalékra csökkent az adóelkerülés Magyarországon, ez kevesebb, mint amennyit Dániában vagy Németországban mértek. A magyar adózás történetében mérföldkő lehet az október 1-jei időpont – szögezte le az államtitkár. Mint mondta: 2019-ben még csak a 100 ezer forint feletti áfatartalmú számlákat látta az adóhivatal, október 1-jétől viszont a gazdálkodók közti relációkban már minden vállalkozóét, még az áfában alanyi mentességet választókét is látni fogja.

Szeptember 30-a után emiatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kockázatelemzőinek lényegesen több adat áll majd a rendelkezésre. Az első nagyságrendi ugrás már nyáron érezhető volt – jegyezte meg. Júliusban ugyanis több mint tízszeresére nőtt a beérkező online számlák száma, 22,8 millióra, előtte havonta, átlagosan 2,1 millió volt. Makrogazdasági és költségvetési szempontból is jelentős tételről van szó, hiszen csak a 2018. július 1-e és 2020. július 31-e közötti időszakban átlagosan, havonta 1200 milliárd forintnyi áfáról szóltak a beküldött számlák – részletezte Izer Norbert.

Az online számlázás nemcsak a feketegazdaság elleni küzdelem miatt válik a magyar adózási történelem fontos mérföldkövévé, hanem azért is, mert segít a vállalkozások egyik legbonyolultabb bevallásának az elkészítésében. Izer Norbert felidézte, hogy hétfőn döntött a gazdaságvédelmi operatív törzs a részletszabályokról, így 2021. második félévétől mintegy félmillió vállalkozás áfabevallási tervezetét a NAV készíti majd el. Ez a segítő-támogató szolgáltatás, amelynek a lehetőségét az online számlázás teremti meg, példaértékű modellé válhat jövőre az Európai Unióban is – tette hozzá az államtitkár.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink