hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen hatása lesz a moratórium meghosszabbításának egy lakáshitelre?

  • adozona.hu

Orbán Viktor szombati bejelentése alapján az arra leginkább rászorulók részére a hiteltörlesztés szüneteltetését fél évvel meghosszabbítják, vagyis a válság miatt leginkább veszélybe került adósoknak várhatóan 2021 júliusáig nem szükséges a hitelük törlesztőrészletét megfizetniük, olvasható a Bankmonitor.hu oldalán.

A hitelmoratórium bevezetésével 2020. március 19-től az adósoknak nem szükséges az akkor már meglévő hitelük – 2020. március 18. nap végéig folyósított kölcsönökre érvényes – törlesztőrészletét megfizetniük év végéig.

A járványhelyzet fokozódása és a válság elhúzódása miatt a lakosság és a vállalatok egy része várhatóan jövőre is nehéz helyzetben lesz, számunkra a hitel törlesztése továbbra is gondot okozhat. Éppen ezért a legnehezebb helyzetben lévő csoportnak a hitelmoratórium idejét fél évvel meghosszabbítják.

Kiket érint a moratórium meghosszabbítása?

A lakossági ügyfelek közül az alábbi társadalmi csoportokat tekintik veszélyeztetettnek:
♦ nyugdíjasok,
♦ munkanélküliek,
♦ közfoglalkoztatottak,
♦ gyermeket nevelő családok.

A moratórium számukra automatikusan meghosszabbodik, ehhez nem kell a bankba bemenniük. Természetesen továbbra is ki lehet lépni a törlesztés szüneteltetéséből, ehhez azonban meg kell keresni a pénzintézetet: vélhetően az eddig megismert módon lehet a jövőben is kérni a részletek további fizetését.

A vállalkozások esetében a moratórium nem fog automatikusan meghosszabbodni, nekik a szüneteltetés fenntartása érdekében meg kell keresni bankjukat. Erre azon vállalkozások lesznek jogosultak, amelyek bevételének a nagysága 25 százalékot meghaladó mértékben csökkent.

Emellett minden hitel esetében, melyet a járvány kitörése előtt vettek fel – legyen az lakossági, vagy vállalkozói kölcsön – a kormány 6 hónapos felmondási tilalmat rendel el.

Hogyan fogják a bankok ellenőrizni a jogosultságot?

Ez jelenleg az egyik legizgalmasabb kérdés. A vállalkozói ügyfélkör esetében a kérelemmel együtt vélhetően be kell majd nyújtani a bevétel csökkentését alátámasztó dokumentumokat is.

A lakosság esetében még érdekesebb a helyzet, hiszen ott a bankoknak előzetesen el kell dönteniük, hogy a hosszabbítás kire érvényes. A bankoknál rendelkezésre álló adatokból ez nem dönthető el feltétlenül. Ha nem a pénzintézetnél vezetett számlára érkezik a jövedelem, akkor az még nem jelenti azt feltétlenül, hogy munkanélküli az illető.

Arról sincs feltétlenül információja a banknak, hogy a családban van-e, illetve hány eltartott van. A számlára érkező jóváírásokból – nyugdíj, munkanélküli segély, családi pótlék – lehet következtetni erre, illetve az eddig igényelt termékek is támpontul szolgálhatnak. (Ha családi otthonteremtési kedvezményt vagy babaváró hitelt igényeltünk a pénzintézettől, akkor már lehetnek információi a háztartásban élő gyermekek számáról.)

Sok esetben azonban a bank nem tudja egyértelműen eldönteni azt, hogy beletartozhatunk-e valamelyik veszélyeztetett társadalmi csoportba. Az elkövetkező 3 hónapban erre megoldást kell találni, az is elképzelhető, hogy nyilatkoztatni fogják majd a hitellel rendelkezőket az egyes bankok. Fontos részletek derülhetnek ki ezzel kapcsolatban majd a jogszabályból.

Milyen hatása lehet a moratórium meghosszabbításának?

Más változásról jelenleg nem tudunk, emiatt vélhetően a meghosszabbított szüneteltetési időszakot követően sem emelkedhet meg a törlesztőrészletünk. A moratórium alatt felhalmozott kamatot pedig a hátralévő futamidő alatt egyenlő részletekben, kamatmentesen szükséges megfizetnünk. A bank pedig meg fogja hosszabbítani a kölcsön futamidejét annak érdekében, hogy a teljes fizetnivaló – törlesztőrészlet és kamatok után fizetendő havi részlet együttesen – ne haladja meg a szüneteltetést megelőző törlesztő nagyságát.

De milyen hatása lenne a moratórium kitolásának a hitelünkre? Ennek szemléltetéséhez vegyünk példaként egy lakáshitellel rendelkező családot. A fennálló tartozás 10 millió forint, a hátralévő futamidő 15 év, a kamat nagysága 4,5 százalék.

Egyáltalán nem mindegy a futamidő meghosszabbítása szempontjából a moratórium hossza. Ez érthető hiszen 9 hónap alatt a fenti példában 337 500 forint, míg 15 hónap alatt 562 500 forint kamat halmozódna fel. Ezt az összeget pedig vissza kell fizetni – kamatmentesen – a hátralévő futamidő alatt.

Ha év végén lejár a moratórium, akkor törlesztőrészletek száma 7 darabbal növekedne meg. Ha viszont 2021. június végéig érvényes lenne a szüneteltetés, akkor a 11 darabbal emelkedne meg a részletek száma. Emiatt a teljes visszafizetendő összeg is jobban megemelkedne: a 6 hónappal hosszabb moratóriumi időszak miatt összességében 317 ezer forinttal kellene többet kifizetni.

Azt azonban nem szabd elfelejteni, hogy mindezért cserébe további hat hónapig nem kell fizetni a hitel törlesztőrészletét, azaz egy komoly biztonsági időszakot kaphatunk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink