hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így igazolható a munkába járás kijárási tilalom alatt

  • adozona.hu
2

Szerdától kijárási tilalom van érvényben, amely alól csak bizonyos esetek adnak kivételt. Ezen esetek egy része pedig igazoláshoz kötött. Olvasónk azt szerette volna megtudni, miképp igazolhatja, hogy munkaügyben van úton, amikor nem munkaviszonyban dolgozik. A kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a jelenlegi kijárási tilalom alól milyen jogviszony esetén ment fel a munkavégzésről szóló igazolás a munkába/hazamenetel idejére? Munkaidőn kívül végzek olyan, zenéléssel kapcsolatos tevékenységet, gyakorlatilag másodállásban, amellyel kapcsolatban nincsen hivatalosan munkaviszonyom. Ebben az esetben milyen jogi formában lehet a legegyszerűbben alátámasztani a munkavégzés miatti igazolást? Ha például egy kft. megbízásos szerződéssel megbízna egy munkával (mondjuk egy kisösszegű bérért cserébe), majd erre hivatkozva állítana ki nekem egy igazolást, az megállná a helyét? Vagy ez csak munkaszerződéssel lehetséges? A tevékenységemet és az utazást is egyedül végzem, anyagi haszna főleg hosszú távon van, a járványhelyzet éppen remek alkalom lenne ennek gyakorlására, viszont jogi oldalról nehezen tudom megindokolni, hogy ha pl. online zenét oktatok vagy digitális tartalmat gyártok, akkor hogyan tudom magamnak igazolni a kései hazautamat úgy, hogy még egyéni vállalkozó sem vagyok?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Tisztelt Kérdező, jó a kérdése, nézzük a hatályos szabályozást!

A Kormány 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelete a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről a következőképpen rendelkezik.

A Kormány értékelte Magyarország járványügyi helyzetét és az eddig meghozott intézkedéseket, ennek alapján megállapította, hogy az eddig meghozott intézkedések fenntartása mellett újabb védelmi intézkedések bevezetése vált szükségessé, ezek a következők: este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni szükséges.

3. § (1) Este 8 óra és reggel 5 óra között – e rendeletben meghatározott kivétellel – mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.

(
2) Az (1) bekezdéstől eltérően
a) egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal,
b) munkavégzés céljából,
c) a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, valamint a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából
és
d) a sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportoló számára tartott
da) edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából,
db) edzés vagy sportrendezvény helyszínére közlekedés céljából,
dc) edzés vagy sportrendezvény helyszínéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás.

(3) Az (1) bekezdéstől eltérően kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el.

(4) A települési önkormányzat saját hatáskörben dönthet a kutyafuttató bezárásáról.

(5) A (2) bekezdés b)–d) pontja szerinti eseteket okirattal szükséges igazolni.

(6) Az (5) bekezdés szerinti okirat tartalmi követelményeit a közbiztonságért felelős miniszter a Kormány hivatalos honlapján közzéteszi.


(7) Az (5) bekezdésben meghatározott – a (6) bekezdés szerinti tartalmi követelményeknek megfelelő – okirat hiányában, este 8 óra és reggel 5 óra között, tilos a (2) bekezdés b)–d) pontja szerinti okból a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás.

Munkaviszony esetében az igazolásra az ITT elérhető minta alkalmazandó.

Az a kérdés azonban a tavaszi hullám esetében is nehezen volt eldönthető, hogy egyéni vállalkozó a munkavégzését mivel igazolja. A megbízási szerződést véleményem szerint ugyanúgy lehet igazolni, a megbízó az igazolást értelemszerűen ki tudja állítani. Erre nézve iránymutatás nincsen. Amennyiben a munkavégzéssel összefüggő célt igazolni tudja, azt a hatóság megítélésem szerint nem vizsgálhatja. Hasonlónak tartom kissé, mint a határzár esetében az üzleti/munkavállalási cél igazolását. Megtekintéssel a határőr valóban vizsgálhatja a dokumentumot, annak érdemi ellenőrzése a gyakorlatban nehezen képzelhető el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
hómaró

Rendőreink... :))
Mint egy nagy család, ugye...

Ruszin Zsolt

Örülök ennek a válasznak és annak is, hogy a rendőreinkről nem került alapból feltételezésre, hogy rosszhiszeműen járnának el. Biztosra veszem, hogy a munkavégzési cél logikus és értelmes igazolása célt ér majd, minden esetben, formától függetlenül.

Megjegyezném, hogy az egyéni vállalkozói igazolvány 2020-tól megszűnt, amikor ezt kéri a rendőr, akkor - lehetőség szerint kellő udvarisasság mellett - tájékoztassuk, hogy az egyéni vállalkozókat a NAV által vezetett nyilvántartásban találhatja meg, adószám, vagy nyilvántartási szám alapján, itt: https://www.nyilvantarto.hu/evny-lekerdezo/

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink