adozona.hu
Koronavírus: szigorításokat, új intézkedéseket jelentett be Orbán, a németek kockázatosnak minősítették Budapestet
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Koronavirus_szigoritasokat_uj_intezkedeseke_Q0RUMX
Koronavírus: szigorításokat, új intézkedéseket jelentett be Orbán, a németek kockázatosnak minősítették Budapestet
A koronavírus-járvány várható csúcspontjáról, újabb szigorításokról, továbbá a tesztek hatósági áráról tett bejelentést a kormány tegnapi ülését követően Facebook-oldalán Orbán Viktor miniszterelnök. Szerda este kockázatos besorolásúnak minősítette Budapestet a német kormány.
Járványügyi szakemberekre hivatkozva Orbán azt mondta, hogy a koronavírus-járvány második hullámának csúcspontja december-januárban várható.
A miniszterelnök beszámolója szerint a kormány a következőkről döntött:
– fenntartják a beutazási korlátozásokat;
– kötelező lesz a maszk viselése a mozikban, színházakban, egészségügyi és szociális intézményekben, illetve ügyfélfogadási irodákban is;
– október elsejétől az iskolákba testhőmérséklet-mérés után lehet belépni a diákoknak és tanároknak, rajtuk kívül mások nem mehetnek be az intézményekbe;
– továbbra is marad a teljes körű látogatási tilalom az egészségügyi, illetve szociális intézményekben;
– a koronavírus-tesztek hatósági ára nem lehet több, mint 19 500 forint;
– a szórakozóhelyeket este 11 órakor be kell zárni.
Az MTI tegnap esti híre szerint a német kormány kockázatos besorolásúnak minősítette Budapestet. Ez azzal jár, hogy a Budapestről Németországba érkezőknek házi karanténba kell vonulniuk, értesíteniük kell a helyi egészségügyi hivatalt, és 72 órán belül koronavírus-tesztet kell végeztetniük.
Negatív lelet esetén az egészségügyi hivatal elrendelheti a karantén feloldását.
Október 1-jétől a karantént legkorábban az ötödik nap elteltével lehet feloldani negatív lelet esetén.
A kockázatos területek listájára szerdán egy sor régiót és várost felvettek, köztük több horvátországi megyét és az osztrák fővárost, Bécset.
A június 15-én megnyitott listán kezdettől szerepel az Európai Unión, a schengeni övezet társult országain és az Egyesült Királyságon kívül a világ valamennyi országa. A lista időközben kiegészült számos Európán belüli térséggel, például Franciaország hét közigazgatási régiójával és Hollandia két tartományával. Ugyanakkor vannak térségek, amelyek a járványügyi helyzet javulása révén már nem szerepelnek a listán.
A besorolásról közösen dönt a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI), a szövetségi egészségügyi minisztérium, a külügyminisztérium és a belügyi tárca. A döntést megelőző elemzés első szakaszában azt vizsgálják, hogy hol vannak olyan régiók – nagyobb közigazgatási egységek vagy egész országok –, amelyekben meghaladta az ötvenet az utóbbi hét napon regisztrált SARS-Cov-2-fertőzések százezer lakosra vetített száma, vagy olyan térségek, amelyekben ugyan még nincs a fertőzések száma a határérték felett, de egyéb körülmények a fertőzés fokozott kockázatát jelzik.
A döntést megelőző mérlegelés második szakaszában a járvány elfojtását célzó helyi erőfeszítéseket elemzik, így vizsgálják egyebek mellett a tesztelési kapacitást és az elvégzett koronavírus-tesztek számát.
A kockázatos besorolás azzal is jár, hogy a külügyminisztérium utazási figyelmeztetést ad ki, amelyben nyomatékosan eltanácsolja a német állampolgárokat attól, hogy nem feltétlenül szükséges esetben felkeressék az adott régiót. Budapest esetében erre nincs szükség, mert a tárca már a külföldiekre vonatkozó magyarországi beutazási korlátozások szeptember eleji bevezetése után kiadta a figyelmeztetést egész Magyarországra.
Hozzászólások (0)