hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kijárási korlátozás Nagy-Britanniában, azonnali hatállyal! – Franciaország szigorít

  • MTI

A briteknek ezentúl csak a legszükségesebb esetekben szabad elhagyniuk otthonaikat az új koronavírus okozta járvány megfékezése végett – jelentette be hétfő este Boris Johnson miniszterelnök. Az intézkedés azonnali hatállyal érvénybe lépett.

Johnson a Downing Street-i rezidenciájáról közvetített televíziós beszédében közölte: a lakosság mostantól csak az alapvető szükségleti cikkek megvásárlása céljából léphet az utcára, és e célból is a lehető legritkábban. Emellett naponta egy szabadtéri testedzés – séta, futás, biciklizés – engedélyezett, az is egyedül vagy az egy háztartásban élő családtagokkal.

Kivételt jelent ezenkívül, ha valakinek orvosi segítségre van szüksége, ha más, rászoruló emberről kíván gondoskodni, vagy ha munkába utazik, de ez utóbbi is csak akkor, ha feltétlenül szükséges, és ha az adott munkát otthonról nem lehet elvégezni.

Johnson közölte: az előírásnak rendőrségi úton is érvényt lehet szerezni, például bírságokkal vagy a nem engedélyezett gyülekezések feloszlatásával.

Nagy-Britanniában hétfő estétől kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember nem tartózkodhat együtt a szabadban sem. A játszótereket, a szabadtéri edzőpályákat, a könyvtárakat és a vallási intézményeket is azonnali hatállyal be kell zárni.

Nem tarthatók emellett esküvők, keresztelők és egyéb ceremoniális társadalmi rendezvények, de a temetések továbbra is engedélyezettek.

A parkok testedzés céljából látogathatók, de a gyülekezéseket a hatóságok a parkokban is feloszlatják.

A friss tájékoztatás szerint az intézkedéseket a kormány folyamatos felülvizsgálat alatt tartja, három hét múlva áttekinti a helyzetet, és ha az akkori adatok alapján lehetséges, akkor enyhíti a korlátozások szigorát.

A brit miniszterelnök azt mondta: tudja, hogy az előre vezető út nehéz, de a következő időszakban sajnos sokan fognak még belehalni a járványba.

"A járvány elleni harcban mindenki sorkatona, mindenkinek kötelessége az összefogás e betegség terjedésének megállítása és sok-sok ezer emberélet megmentése érdekében" – fogalmazott.

"Legyőzzük a koronavírust, és együtt fogjuk legyőzni" – hangoztatta ki a brit kormányfő.

Elmondta, hogy a kormány hívására eddig 7500 nyugdíjas orvos tért vissza a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) állományába.

Johnson már előző esti sajtóértekezletén hangsúlyozta: jóllehet nem akar olyan drákói kijárási korlátozásokat bevezetni, amilyeneket több más európai ország életbe léptetett, de ha a járvány megfékezését célzó ajánlásoknak másképp nem sikerül érvényt szerezni, akkor szigorításokra lesz szükség.

A hétfőn valóra váltott figyelmeztetés előzményeként a hétvégén számos népszerű kirándulóhely és park zsúfolásig megtelt.

A legújabb adatok alapján az Egyesült Királyságban hétfőig 335-en haltak meg a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 megbetegedésben, az azonosított fertőzöttek száma 6650.

Franciaországban szigorítják a korlátozásokat, de nem lesz teljes karantén

Franciaországban bezárnak a szabadtéri piacok, illetve szigorodik a sportolási célból engedélyezett kijárás, de nem lesz teljes karantén a koronavírus-járvány miatt – közölte hétfő este Edouard Philippe miniszterelnök, hozzátéve, hogy a fertőzés terjedése megfékezésének érdekében március 17-én életbe lépett korlátozások "még néhány hétig" el fognak tartani.

"Úgy döntöttünk, hogy bezárjuk a szabadtéri piacokat" – mondta a kormányfő a TF1 kereskedelmi televízióban, rámutatva, ettől függetlenül helyi szinteken lehetnek kivételek. Az erről szóló rendeletet kedden írja alá, amelyben szigorodni fognak a kijárási korlátozások szabályai is.

A karanténszabályok szerint a franciák csak indokolt esetben hagyhatják el otthonukat, és csak a lakókörzetükben mozoghatnak: amennyiben nem lehetséges megoldani az otthoni munkavégzést, elmehetnek a munkahelyükre, ahogyan bevásárolni és orvoshoz is, valamint kutyát sétáltatni, egyénileg sportolni is engedélyezett, ugyanakkor nem csoportosulhatnak.

Miután a hatóságok megítélése szerint a nagyvárosban lakók a sportolási célból engedélyezett kijárással az utóbbi napokban visszaéltek, keddtől csak a lakhelytől számított egykilométeres körzetben engedélyezett a futás vagy a séta, maximum egy órára, naponta egyszer, kizárólag egyedül. A kijárás előtt kitöltendő nyomtatványon ezentúl nemcsak azt kell feltüntetnie mindenkinek, hogy milyen célból hagyja el az otthonát, hanem azt is, hogy hány órakor indult el.

"Sok honfitársunk szeretne úgy élni, mint régen, normális időkben, de ez nem holnap lesz" – fogalmazott Edouard Philippe, hozzátéve, hogy a mozgáskorlátozás "még néhány hétig eltarthat".

A miniszterelnök ugyanakkor kizárta, hogy általános kijárási tilalmat hirdetnének ki az ország területén.

Miközben a kormányzat hétfőn szakemberekkel konzultált a hónap végén lejáró kijárási korlátozások meghosszabbításának szükségességéről, az államtanács vasárnapi állásfoglalásban kizárta a "teljes karantén" lehetőségét, aláhúzva, az alkotmánysértő lenne. Néhány helyen azonban a polgármesterek saját hatáskörükben már elrendeltek kijárási tilalmat este 10 és reggel 5, vagy pedig este 11 és reggel 6 között.

A kötelezettségek és a tiltások megszegése 135 eurós bírságot von maga után. A miniszterelnök jelezte, hogy ez 375 euróra emelkedhet. Aki pedig két héten belül többször is szabálysértést követ el, az 1500 és 3000 euró közti pénzbüntetést kaphat. Amennyiben valaki harminc napon belül három alkalommal megszegi a szabályokat, az hat hónap szabadságvesztéssel és 3500 eurós pénzbírsággal sújtható, valamint halmazati büntetésként közmunkára is kötelezhető. A rendőrség a múlt kedden életbe lépett korlátozások kezdete óta 1,8 millió embert igazoltatott, és 90 ezer esetben állapított meg szabálysértést.

"Nem szabad viccelni a biztonsági szabályokkal" – figyelmeztetett a kormányfő.

Az egészségügyi minisztérium hétfő esti tájékoztatása szerint a koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma Franciaországban 860-ra emelkedett, ami 186-tal több, mint az előző nap, a kórházban ápolt beteg száma pedig 8675, ez csaknem 1500-tal több, mint vasárnap, és közülük több mint 2 ezren vannak intenzív osztályokon, 355-tel többen, mint 24 órával ezelőtt. A járvány januári kezdete óta 19 856 beteget diagnosztizáltak.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink