adozona.hu
Halasztott iparűzésiadó-bevallás: így kell számítani a szeptemberi előleget
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Kedvezo_szabaly_a_szeptemberi_iparuzesiadoe_MQFFKY
Halasztott iparűzésiadó-bevallás: így kell számítani a szeptemberi előleget
A társaság 2020. szeptember 15. után adja be a 2019. évi iparűzésiadó-bevallását, így – a törvény szerint – szeptember 15-én az előzőleg bevallott előlegrészletet kell megfizetnie. Ez a 2019. szeptember 15-én esedékes, vagy a 2020. március 15-én esedékes előleg összegét jelenti? Ebben az esetben előlegrészlet-összegnek a bevallásban ezt az összeget kell feltüntetni? Ha nem, hanem a ténylegesen kiszámolt összeget, akkor az önkormányzatnak van-e lehetősége az előleg kiegészítését kérni a 2019. évi adókötelezettség szerint számolt előlegre? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A kérdés azért különösen fontos, mert a cég 2020. évi árbevételét a COVID19 jelentősen csökkentette, így az közel 50 százalékos csökkenést is mutathat majd a 2019. évi árbevételhez képest – húzta alá olvasónk.
A veszélyhelyzettel kapcsolatos átmeneti szabályokat tartalmazó, 2020. évi LVIII. törvény 33. paragrafusának (5) bekezdése értelmében, ha a bevallás nem érkezik meg 2020. szeptember 15-éig, akkor az előző előleg összegét kell befizetni. Az ezt megelőző előleg a 2020. március 15-ei előleg, tehát annak megfelelő előleg befizetése szükséges.
Az átmeneti szabályok nem írják felül az előlegszámítási szabályokat, bár szakértőnk véleménye szerint az adóhatóság nem kifogásolhatja, ha a bevallásban a szeptember 15-ei előleghez a március 15-ei összeget írja be az adózó.
A törvény nem ad lehetőséget arra, hogy az önkormányzat utóbb beszedje a különbözetet. Tehát a törvény egyértelműen csak azt írja elő, hogy bevallás hiányában a szeptember 15-ei előleg összege megegyezik az azt megelőzően bevallott – azaz a március 15-ei – előleg összegével.
OLVASSA EL kapcsolódó cikkünket is! Még lehet kérvényezni az ipaelőleg mérséklését
Hozzászólások (0)