adozona.hu
Így változnak a foglalkoztatási szabályok a veszélyhelyzet alatt és után
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Igy_valtoznak_a_foglalkoztatasi_szabalyok_a_VCCO7Z
Így változnak a foglalkoztatási szabályok a veszélyhelyzet alatt és után
Új, a 2020. május 28-án, a 125. számú Magyar Közlönyben kihirdetett rendelkezések alapján változnak a közfoglalkoztatás szabályai, a veszélyhelyzet kapcsán született Mt.-módosítások további sorsáról pedig törvényjavaslat született (benne egy, a 24 havi munkaidőkeretet lehetővé tevő új szabállyal). A javaslat eltér a béren kívüli juttatásokra vonatkozó korábbi előírásoktól is. Ezen területeket mutatjuk be az alábbiakban.
A veszélyhelyzet alatt a kormányzat több ízben hozzányúlt a foglalkoztatási szabályokhoz. Több alkalommal változott a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), valamint az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.).
Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el! |
A változások, melyek a munkáltatók mozgásterének bővítését célozták, tovább folytatódnak. Módosulnak a közfoglalkoztatás szabályai, az Mt.-módosítások további sorsáról pedig a T/10748. számú törvényjavaslat rendelkezik. Utóbbi változtat a béren kívüli juttatások szabályain is.
Közfoglalkoztatás: a közvetlen lakókörnyezet rendezetlen állapota kizáró okká válik
A közfoglalkoztatás a válságkezelés egyik eszköze lehet. Bizonyos munkaerőpiaci csoportok számára ugyanis a versenyszférában történő, piaci alapú elhelyezkedés problémát jelenthet, így elsősorban ezen álláskereső réteg foglalkoztatásához kíván hozzájárulni ez a foglalkoztatási mód. A közfoglalkoztatás szabályai ezzel egyidejűleg bizonyos jogpolitikai célokhoz is eszközül szolgálnak. E célok elérését a jogalkotó részvételi feltételekként határozza meg, melyek nem teljesülése esetén a közfoglalkoztatásban való részvétel kizárt.
A közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 1. § (4a) bekezdése azon esetköröket szabályozza, melyek megvalósulása esetén az álláskeresőt a közfoglalkoztatásból 3 hónapos időtartamra ki kell zárni. Ilyen kizáró feltételt képez például az, ha az álláskeresőt a tanköteles gyermekének mulasztása miatt jogerősen elmarasztalták.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen egyéb kizáró feltételeket írnak elő az új rendelkezések, valamint, hogy mit tartalmaz a fenti törvényjavaslat a veszélyhelyzet kapcsán született Mt.-módosítások további sorsáról!
Hozzászólások (0)