adozona.hu
Tb-járulék, gyógyszerkiváltás, közgyógyellátás: egészségbiztosítási szabályok a veszélyhelyzet után
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Igy_erinti_a_veszelyhelyzet_megszunese_az_e_A4I0ZD
Tb-járulék, gyógyszerkiváltás, közgyógyellátás: egészségbiztosítási szabályok a veszélyhelyzet után
2020. június 18-ával megszűnt a veszélyhelyzet. A 2020. évi LVIII. törvény – többek között – az ezzel összefüggő átmeneti szabályokat is tartalmazza. Írásunkban az egészségbiztosítást és az ahhoz kapcsolódó ellátásokat érintő előírásokat ismertetjük.
Átmeneti szabály a tb-ellátásokhoz kapcsolódó befizetési kötelezettségekről
A munkáltatót 2020. május 1-jétől terheli az egészségügyiszolgáltatási-járulékfizetés a veszélyhelyzet miatt fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállalók kapcsán. Ez a fizetési kötelezettség a veszélyhelyzet megszűnését követő hatvanadik napig, azaz augusztus 16-ával bezárólag áll fenn.
Továbbra is alkalmazni kell adott – kedvezményezett – ágazatokban (amelyekről korábban több cikkünkben is írtunk), hogy
» munkaviszony, egyéni vállalkozó és a Tbj. szerinti társas vállalkozó tényleges főtevékenysége esetében 2020. március, április, május és június hónapra vonatkozóan nem kell szociális hozzájárulási adót és járulékokat fizetni, kivéve a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot, 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot, legfeljebb 7710 forint összeget;
» munkaviszony, alkalmazottal rendelkező egyéni vállalkozó és a Tbj. szerinti társas vállalkozó tényleges főtevékenysége esetében nem áll fenn 2020. március, április, május és június hónapra a szakképzési hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége és a rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett a rehabilitációs hozzájárulásra 2020 második, harmadik és negyedik negyedévére előleget nem fizet;
» a kisadózóknak 2020. március, április, május és június hónapra tekintettel nem kell tételes adót fizetniük;
» ha a kisadózónak 2020. március 1-je előtt tételes adótartozása keletkezett, akkor azt a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól 10 havi egyenlő részletben (az egyes részleteket a tárgyhó 12. napjáig) pótlékmentesen fizetheti meg.
Ha az adózó az esedékes részlet befizetését nem teljesíti, akkor a fenti kedvezményre jogosultságát elveszti, és a tartozás egyösszegben esedékessé válik. Ebben az esetben az adóhatóság a tartozás fennmaradó részére – a 2020. március 1-jéig terjedő időszakra felszámított késedelmi pótlékon felül – 2020. március 1-jétől késedelmi pótlékot számít fel;
» a 2020. március, április, május és június hónapra történő kisvállalatiadó-kötelezettség megállapításánál nem tekinthető kisvállalatiadó-alapnak a személyi jellegű kifizetések összege.
Ha részletesebben tájékozódna a témában, olvassa el az "Egészségügyi szolgáltatási járulék várható módosításai", illetve a "Még nem hatályos, de máris módosítják az új társadalombiztosítási törvényt" című írásunkat is! |
Keresőképtelenség
2020. június 18-án megszűnt az a szabály, hogy a veszélyhelyzet időtartama alatt a keresőképtelenségről a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. kormányrendelet szerinti igazolásokat nem kell kéthetenként kiállítani. Vagyis ezen igazolások 2 hétnél hosszabb időszakokat már nem tartalmazhatnak a biztosított keresőképtelensége vonatkozásában.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a gyógyszerkiváltásra, a telemedicinára és a közgyógyellátási jogosultságra irányadó átmeneti szabályok!
Hozzászólások (0)