adozona.hu
Veszélyhelyzet vége: fizetés nélküli szabadság, munkaidőkeret, munkaidő-beosztás
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Fizetes_nelkuli_szabadsag_munkaidokeret_mun_P4AD9S
Veszélyhelyzet vége: fizetés nélküli szabadság, munkaidőkeret, munkaidő-beosztás
A veszélyhelyzet kihirdetésével alapjaiban változtak a foglalkoztatás szabályai. Lehetővé vált például 24 havi munkaidőkeret alkalmazása, a munkaidő-beosztás korlátlan változtatása, a munka törvénykönyve rendelkezéseitől való egyoldalú eltérés, bizonyos esetekben pedig a fizetés nélküli szabadság szabályainak kiterjesztése. A veszélyhelyzetet követően ezen előírások jelentős része már nem irányadó, így érdemes áttekinteni, mit lehet és mit nem.
A fizetés nélküli szabadság szabályai egyoldalúan nem alkalmazhatóak
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) konkrétan nevesíti azon esetköröket, amikor a munkavállaló fizetés nélküli szabadságra jogosult.
Az Mt. 28. §-a alapján a munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
A munkavállaló – örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából – a gyermek gondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, három évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig szintén fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
Olvassa el "Így változnak a foglalkoztatási szabályok a veszélyhelyzet alatt és után", illetve "Fizetés nélküli szabadság és egészségügyi szolgáltatási járulék veszélyhelyzet után" című írásainkat is! |
A munkavállaló továbbá a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/G §-a szerinti gyermekgondozási díj időtartamára is fizetés nélküli szabadságra jogosult. Ezen túlmenően a munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.
Legfeljebb két év fizetés nélküli szabadság jár a munkavállalónak hozzátartozója tartós – előreláthatólag harminc napot meghaladó – személyes ápolása céljából is, az ápolás idejére, melyet a kezelőorvos igazol.
Végezetül, a munkavállalónak fizetés nélküli szabadság jár a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára.
Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as Munkajog különszámát kiadói kedvezménnyel! |
Ezen esetkörök a munkavállaló érdekében teszik lehetővé fizetés nélküli szabadság igénybevételét, többnyire a gyermekvállaláshoz kapcsolódóan. Arra azonban nem volt és jelenleg sincsen lehetőség, hogy a munkáltató egyoldalú döntésével fizetés nélküli szabadságra „küldje” a munkavállalóját. Az természetesen nem kizárt, hogy a felek ebben közös megegyezéssel megállapodjanak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, meddig alkalmazható a 24 havi munkaidőkeret, valamint, hogy van-e lehetőség a közölt munkaidő-beosztás „kötetlen” módosítására!
Hozzászólások (0)