adozona.hu
Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel: végkielégítés és felmondási idő
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/Felmondas_kozos_megegyezessel_tudja_meg_men_8THEQZ
Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel: végkielégítés és felmondási idő
Munkáltatóként sokan próbálják a költségeiket minimalizálni, ami jelen helyzetben érthető, azonban figyelembe kell venni azt is, hogy a mostani, sok munkáltató számára nehéz gazdasági helyzet sem indok arra, hogy a munkavállalók nem jogosultak végkielégítésre, felmondási időre munkáltatói felmondás esetén.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 64. paragrafusának (1) bekezdése rendelkezik arról, milyen módon lehet a munkaviszonyt megszüntetni. Ennek értelmében a munkaviszony megszüntethető közös megegyezéssel, felmondással és azonnali hatályú felmondással. Mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak joga van felmondással megszüntetni a munkaviszonyt a legtöbb esetben, azonban a jogszabály 65. paragrafusának (3) bekezdése megfogalmaz néhány kikötést, amely esetekben munkáltatói felmondással a munkaviszony nem szüntethető meg (mint várandósság, szülési szabadság, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelése, de legfeljebb annak megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt).
A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy sok munkáltató közös megegyezéssel próbálja megszüntetni a munkavállaló munkaviszonyát. Ahogy a megnevezésben is szerepel, ehhez mindkét fél beleegyezése szükséges, tehát ha a munkavállaló a közös megegyezésben foglaltakkal nem ért egyet, akkor semmiképpen sem kötelezhető rá, hogy aláírja.
A közös megegyezésben a munkaviszony megszüntetését nem kell indokolni, s a munkavállalónak csak az abban foglaltakat kell kifizetni, ami sok esetben kevesebb, mint ami munkáltatói felmondás esetén megilletné a dolgozót. Ami nincs benne a közös megegyezésben, azt később nem lehet számon kérni a munkáltatón, lévén, hogy mindkét fél közösen megegyezve aláírta a kétoldalú megállapodást. Munkavállalóként tehát arra érdemes figyelni, hogy mit tartalmaz a közös megegyezés, amelyet a munkáltató előterjeszt.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a felmondási időre, valamint a végkielégítésre vonatkozó munkajogi szabályokat!
Hozzászólások (2)
Tisztelt Olvasónk!
Köszönjük jelzését, módosítottuk a cikk címét.
Üdvözlettel: az Adózóna szerkesztősége
Tisztelt Adózóna!
Nem első eset, hogy szakmailag kifogásolható, amitaz írásukban megjelentetnek, volt, hogy ennek írásban hangot is adtam.
A mai cikkük címe: Felmondás közös megegyezéssel: tudja meg, mennyi a végkielégítés és a felmondási idő!
Tudom, ez a Kormány részéről is hibásan hangzott el, de aki a szakmát magyarázza, nem tévedhet ekkorát. Vagy felmondás, vagy közös megegyezés. A két munkaviszony megszüntető módozat nem keverendő, és főleg nem összemosandó.