adozona.hu
Az MKOE szerint felesleges adminisztrációt okoz az egyszázalékos iparűzési adó
//test-adozona.hu/koronavirus_jarvany/AZ_MKOE_szerint_felesleges_adminisztraciot__LR0AW2
Az MKOE szerint felesleges adminisztrációt okoz az egyszázalékos iparűzési adó
Felesleges adminisztrációt okoz az 1%-os iparűzési adó – írja sajtóközleményében a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete.
Az MKOE még 2020 december végén kérte a Pénzügyminisztérium illetékeseit és az önkormányzati adóhatóságokat, hogy fordítsák meg az 1%-os iparűzési adó bejelentgetési logikáját, ezért a következő javaslatot tette:
Ne készüljön 1 millió NAV felé való bejelentés, helyette azokat a vállalatokat szűrjék ki, amelyeknek 4 milliárd feletti az árbevételük vagy a mérlegfőösszegük.
A megkeresést arra alapozták, hogy az MKOE számára is adatokat szolgáltató Creditonline 2019-es összesítése szerint csupán 3107 vállalatnak nagyobb 4 milliárd forintnál a forgalma Magyarországon.
A NAV várhatóan 2021. 02. 25-én (hétfőn) jelenteti meg a bejelentési nyomtatványt, ami visszafordíthatatlanul beindítja az adminisztrációs turbulenciát, súlyos terheket róva a könyvelőkre. Az 1%-os iparűzési adó érdekében a 2021. 03. 16-án esedékes adóelőleg csökkentésére beadott bejelentések éppen a legkiszolgáltatottabb, legelesettebb vállalkozásoknál maradhatnak el, ami elfogadhatatlan.
A felesleges bürokrácia elkerülése érdekében kérik, hogy a 639/2020. kormányrendelet kerüljön módosításra.
Az MKOE Facebook-bejegyzésében továbbá a következőket írja:
Bár hivatalos válasz még nem érkezett, a Főpolgármesteri Hivatal már reagált, és magától elkezdte a katások adóját megfelezni. Így a 2021. 03. 16-án esedékes iparűzési adó összegeként már csak 12 500 forint került feltüntetésre a friss adófolyószámlákon. Ebből egyenesen következik, hogy a Főpolgármesteri Hivatal nem várja a katások bejelentését, ami máris százötvenezerrel kevesebb bejelentést jelent.
Az MKOE úgy értesült, hogy az önkormányzati adórendszert (ASP) üzemeltető Magyar Államkincstár szintén hasonló lépésre készül. Most már csak a 639/2020. kormányrendeletet kellene ehhez a kedvező fordulathoz hozzáigazítani.
Hozzászólások (0)