hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

2022-ben is igénybe vehetőek a rendkívüli adókönnyítések

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

Egy november 17-én kihirdetett jogszabály lehetővé teszi, hogy a vállalkozások 2022-ben is éljenek a rendkívüli adókönnyítéssel, illetve adómérsékléssel.

A 2021. november 17-én megjelent, a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályok meghosszabbításáról szóló 2021. évi CXV. törvény 2022. június 30-ig engedélyezi az alább kifejtésre kerülő rendkívüli adókönnyítési lehetőségek igénybe vételét. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vállalkozások számára, függetlenül attól, hogy 2021-ben éltek-e a könnyítésekkel vagy sem, jövőre ismét lehetővé válik azok egyszeri alkalmazása.

A rendkívüli adókönnyítés, illetve adómérséklés két módon igényelhető – hangsúlyozva azt a tényt, hogy a vállalkozások csakis az egyikkel élhetnek az adott évben.

Egyrészt, 12 havi részletfizetési kedvezményt vagy 6 havi adófizetési halasztást kérelmezhetnek az adóhatóságtól – ezt a könnyítést maximum 5 millió forintos adótartozásra lehet kérni. Az adótartozás mértéke összesen meghaladhatja az 5 millió forintot, de a NAV ezen kedvezmény alapján csak 5 millió forint adóra fogja megadni a könnyítést.

Fontos feltétel, hogy a vállalkozásnak valószínűsítenie kell: fizetési nehézsége a veszélyhelyzetre vezethető vissza. A kérelemben erről nyilatkozni kell.

A részletfizetés és a fizetési halasztás a levont járulékokra és személyi jövedelemadóra is igénybe vehető. A kérelem teljesítése esetén mind a részletfizetés, mind a fizetési halasztás pótlékmentesen illeti meg az adóalanyokat.

A másik, a veszélyhelyzettel összefüggő adótartozást érintő intézkedés a rendkívüli adómérséklés, melyre szintén lesz lehetőségük a vállalkozásoknak 2022-ben is. Ennek lényege, hogy a nem természetes személy adózók és az adó megfizetésére köteles személyek egy alkalommal egyetlen adónemen töröltethetik a fennálló adótartozásuk 20 százalékát, de maximum 5 millió forintot.

Tehát, ha például egy vállalkozásnak 12 millió forintos áfatartozása és 5 millió forintos társaságiadó-tartozása mutatkozik, akkor lehetősége van arra, hogy például az áfatartozás 20 százalékát: jelen esetben 2 millió 400 ezer forintot töröltessen.

A kérelemben ez esetben is valószínűsíteni kell azt, hogy a fizetési nehézség a világjárvánnyal, illetve a veszélyhelyzettel függ össze.

Az adó törlését olyan adónemeken fennálló tartozásra is lehet kérelmezni, melyeket más személyektől vont le a vállalkozás, például személyi jövedelemadó vagy társadalombiztosítási járulék.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink