hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cafetéria: jövőre kevesebb, mint havi 42 ezer jár eho-mentesen

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Jövőre eho-mentesen személyenként legfeljebb évi 500 ezer forint keretösszegben adható béren kívüli cafeteria-juttatás, és kevesebb lesz az étkezési utalvány.

 Már korábban is létezett olyan szabály, ami konkrét összegben határozta meg azt a személyenként határt, ameddig a különböző béren kívüli juttatások együttesen nyújthatók voltak: ez 2006-2008 között volt így, amikor a béren kívüli juttatások (egyenként is meghatározott korlátig) adómentesek voltak. A juttatónak személyenként vezetett nyilvántartással kellett figyelnie, ha nem akart személyi jövedelemadót (szja) és járulékokat fizetni a keret feletti érték után. Ez a szabály az okkal kárhoztatott adminisztráció csökkentése érdekében 2009. január 1-jétől meg is szűnt.

Nincs új a nap alatt: az Országgyűlés elé terjesztett jövő évi adómódosítások között most ismét fellelhető egy hasonló rendelkezés. Eszerint a csupán 19,04% (16%x1,19) szja megfizetése mellett adható béren kívüli juttatások együttes értékének a személyenként 500 ezer forint – az adóévben munkaviszonyban töltött napokkal arányosított – keretösszeg feletti része után kell a munkáltatónak egészségügyi hozzájárulást (eho) is fizetnie. A 27% ehot minden egyes munkavállaló esetében az együttes érték keretösszeget meghaladó részének 1,19-szerese után kell majd megállapítani, azaz erre a részre a közteher összesen 51,17% lesz.

Mindez azt jelenti, hogy a munkáltatónak mindenképpen megnövekszik a cafeteria-juttatásokkal kapcsolatos adminisztrációja, még akkor is, ha nem ad többet az eho-mentes keretnél. Ha pedig olyan keretet állapít meg, amelyben eho-köteles juttatások is bekerülhetnek, nyilvánvalóan több közterhet kell befizetnie, de még így is kevesebbet, mintha bért fizetne. Ebből a szempontból figyelemre méltó, hogy a javaslat szerint ismét korlátlanul lehet majd a munkáltató által fizetett közterhek (összesen 51,17% szja és eho) mellett olyan juttatásokat is adni, amelyek minden munkavállalónak azonos feltétel szerint járnak.

Az szja megfizetése mellett eho-mentesen adható béren kívüli juttatások köre is változik:

–        A már ez év október 1-jétől megszűnt üdülési csekk mellett az internet juttatás is megszűnik. (De azonos feltétellel – eho-kötelezettség mellett – akár ezen túl is adható, méghozzá korlátozás nélkül.)

–        Az étkezési támogatás egy része legfeljebb havi 5000 Ft-ig lesz eho-mentes, de utalvány formájában csak a kormány rendeletében meghatározott forgalmazó cég utalványát lehet majd adni. (De azonos feltétellel – eho-kötelezettség mellett ezt is lehet adni korlátozás nélkül.)

–        Melegkonyhás vendéglátó helyeken (munkahelyi étkezdékben is) felhasználható étkezési hozzájárulást eho-mentesen legfeljebb évi 150 ezer Ft-ig a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) számlára utalt támogatás formájában lehet juttatni.

–        A SZÉP-kártya támogatás évi 300 ezer Ft-ról 450 ezer Ft-ra növekszik, úgy, hogy abból az étkezésre felhasználható részen túl, 225 ezer Ft-ot csak szálláshely-szolgáltatásra, 75 ezer Ft-ot csak szabadidős-, rekreációs-, egészségmegőrzési-szolgáltatásokra lehet majd felhasználni.

A SZÉP-kártyára utalt háromféle támogatás felhasználhatóságának részletes szabályait kormányrendelet tartalmazza majd.

Továbbra is megmarad

–        az iskolakezdési támogatás évente a minimálbér 30 %-áig;

–        a helyi utazási bérlet juttatása;

–        az iskolarendszerű képzés átvállalt költsége évente a minimálbér két és félszereséig;

–        a szövetkezet közösségi alapjából nem pénzben juttatott jövedelem évente a minimálbér 50 %-áig;

–        a munkáltatói hozzájárulás az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár(ak)ba havonta a minimálbér 50 %-áig;

–        a munkáltatói hozzájárulás az önkéntes kölcsönös egészségpénztár(ak)ba/önsegélyező pénztár(ak)ba havonta a minimálbér 30 %-áig;

–        a foglalkoztatói hozzájárulás a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe havonta a minimálbér 50 %-áig.

A változások ismét kihívások elé állítják a munkáltatókat. Az új helyzetben nem lesz könnyű olyan cafeteria-szabályzat elkészítése, amely minden munkavállaló számára egyértelműen ad eligazítást a rendszer működéséről, a választás lehetőségéről és következményeiről, és amely a bér-juttatáshoz képest a munkáltatónak minden esetben költség-megtakarítást, a dolgozónak többletjövedelmet eredményez.

Az utalványforgalmazók is aggódnak, hiszen az étkezési utalvány-kibocsátás rendeleti szabályozása jelentősen korlátozza a létüket. Ugyanakkor még mindig megmarad annak lehetősége, hogy a más juttatások (például az iskolakezdési támogatás, bérlet-juttatás, képzési támogatás), illetve a még továbbra is előnyös szja- és eho-köteles juttatások (például a csekély értékű ajándék, vagy az azonos feltétellel adható bármilyen juttatás, akár üdülési, hozzájárulás, ajándék-juttatás internet stb. is), valamint a továbbra is adómentes közhasznú juttatások utalvány-formát öltsenek.

Surányi Imréné

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink