adozona.hu
Katás menekülési útvonalak
//test-adozona.hu/kata_kiva/Katas_menekulesi_utvonalak_O3LJXD
Katás menekülési útvonalak
Mivel január 1-jétől a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) kizárja, hogy a magánszemély egyidejűleg több vállalkozásában legyen kisadózóként bejelentve, sokan szembesültek azzal, hogy többes kisadózói jogviszonyok helyett egyidejűleg kisadózóvá és (kényszer) egyéni és/vagy társas vállalkozóvá is váltak. Ez pedig azt jelenti, hogy kisadózóként nem főállásúnak minősülnek és csak a havi 25 ezer forintos kata terheli őket, míg a másik jogviszonyukban főszabály szerint minimális adó- és járulékfizetési kötelezettséget kell teljesíteniük.
Nyilvánvaló, hogy ebben a helyzetben – feltételezve, hogy a másik vállalkozást valamely okból szükséges fenntartani – óhatatlanul adódik a kérdés, hogy miként lehetne a terhet csökkenteni és legalább a havi minimum járulékfizetési kötelezettség alól mentesülni. Természetesen nagyon sok összetevős „feladványról” van szó, hiszen minden vállalkozás és vállalkozó esetében eltérőek a lehetőségek és a prioritások. Így általános megoldást adni nem lehet, csak ötleteket felvetni.
A kisadózó egyéni vállalkozó és társas vállalkozó relációban az első gondolat a társas vállalkozás helyett a munkaviszony – mégpedig a részmunkaidős munkaviszony – választása. Ennek azonban hátránya, hogy a munkaviszonyban álló dolgozót is érinti a minimális járulékfizetési kötelezettség, azaz legalább a minimálbér 30 százalékának alapul vételével mindenképpen meg kell fizetni a járulékot és a szociális hozzájárulási adót. Ráadásul ebben az esetben az érintett kisadózóként főállásúnak minősül és havi 50 ezer forintos kata terheli. Előny viszont, hogy a minimálbér 30 százaléka mint járulékalap a kisadózó 102 ezer forintos ellátási alapját majdnem kiegészíti a minimálbér összegére. (Csak „majdnem”, hiszen még ebben az esetben sem éri el az ellátási alap a 167 400 forintot.)
Tehát, ha mindent összevetünk, akkor adott esetben célszerűbb a teljes munkaidős munkaviszonyt választani, nem megfeledkezve arról sem, hogy az esetek többségében az ügyvezetői státusz miatt kell a két jogviszony valamelyike mellett dönteni, és az ügyvezető esetében elegendő a minimálbér szerinti bérezés, nem kell a garantált bérminimumot alkalmazni.
Olvassa el az Adózóna 2021-es változásokkal kapcsolatos egyéb írásait, valamint a HVG TB 2021 különszámát is! |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor áll fenn a minimum járulék alóli mentesség a törvény előírása alapján!
Hozzászólások (0)