hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás egyéni vállalkozó ingatlanos dilemmái

  • adozona.hu

Támogatással lakást vásárolna katás egyéni vállalkozó. A bérbeadáshoz át kell alakulnia? Ha eladja az ingatlant, adóznia kell? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Adott egy másodállású katás egyéni vállalkozó, aki Széchenyi Mikrohitel Go! bevonásával lakóingatlant kíván vásárolni – írja olvasónk. Hozzátéve: a vásárlással az a célja, hogy tevékenységét ott végezze majd, és esetlegesen bérbe adja a lakás helyiségeit más vállalkozók részére is (pszichológusok, orvosok). 1. A tulajdoni lapra egyéni vállalkozóként vagy magánszemélyként jegyzik be a tulajdonost (olvastam erről is, arról is)? 2. Katás vállalkozóként nem lehet bérbe adni, jól gondolom, hogy egyéni vállalkozó formát kell váltania (átalányadó, tételes költségelszámolás)? 3. Ha eladja 5 éven belül az ingatlant, milyen adófizetési kötelezettségei keletkeznek?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az ingatlannyilvántartást szabályozó 109/1999 FVM rendelet 3. § e) pontja értelmében a tulajdoni lapon a természetes személy azonosító adatainak kell szerepelnie. A rendelet nem tartalmaz utalást arra, hogy az egyéni vállalkozói minőséget is fel kellene tüntetni, azaz véleményem szerint ez a tény nem kerül feltüntetésre.

Kataalany vállalkozás valóban nem szerezhet bevételt ingatlan-bérbeadási tevékenységből. Viszont ha nem egyéni vállalkozóként, hanem magánszemélyként az összevonandó adóalap részeként adózza le ezen bevételét, akkor az jogszerű.

Ez azt jelenti, hogy katás egyéni vállalkozói minőségét megtarthatja, s emellett mint ingatlan bérbeadó magánszemély is adózhat, szigorúan elkülönítve a két tevékenységét.

Ha az ingatlant nem egyéni vállalkozóként adta bérbe és 5 éven belül értékesíti azt, akkor az eladási árból le kell vonni a szerzési értéket.

Az így kiszámított összeg a jövedelem.

Ha az értékesítésre a szerzés évében vagy az azt követő évben kerül sor, akkor a jövedelem után 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetnie.

Ha az értékesítésre a szerzés évét követő második évben kerül sor, akkor a jövedelem 90 százalék után kell a 15 százalék szja-t megfizetnie.

Ha az értékesítésre a szerzés követő harmadik évben kerül sor, akkor a jövedelem 60 százaléka , ha a negyedik évben akkor a jövedelem 30 százaléka után kell a 15 százalék szja-t megfizetnie.

Az ötödik évtől nem kell bevallania a kapott eladási árból a jövedelmet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink