hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fiatal gazda őstermelésre vált. Ez lesz gépeinek, fagykártámogatásának a sorsa

  • adozona.hu

Fiatal gazda több szempontból módosítana gazdálkodásán és adózási módján. Döntéseinek következményeiről kérdezett. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Fiatal gazda egyéni vállalkozó 2014. 11. 03-ától. Most lejár 5 év, meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozást, és a továbbiakban őstermelőként folytatná a gazdálkodást, 2017. 01. 01-jétől katás vállalkozó. Most december 31-ével megszünteti a katát, januárban megszünteti a vállalkozást, az őstermelőit kiváltja. Kezdő őstermelőnek minősül-e, és a járulékot hogyan fizeti meg? A megszűnt vállalkozásból a gépek hogyan kerülnek át az őstermelésbe? A 2019-ben beadott fagykár, ha megkapja, 2020-ban kerül kifizetésre. Az őstermelés bevétele lesz 2020-ban?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Ha az adózó december 31-ével megszünteti az egyéni vállalkozást, akkor a kataalanyisága is megszűnik.  Felesleges megoldásnak tűnik a kata hatálya alóli kilépés, mivel az azt jelenti, hogy a kilépést követően a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó lesz a magánszemély. Mindenesetre ez a magánszemély döntése, hogy a vállalkozást milyen módon szeretné megszüntetni.

Nincs akadálya annak, hogy őstermelői tevékenységet folytasson az őstermelői igazolvány kiváltása után. A lényeg az, hogy ugyanaz a tevékenység egyéni vállalkozóként és őstermelőként is nem folytatható.

Ebben az esetben kezdő őstermelőnek minősül a magánszemély, de a tárgyi eszközeit hozhatja az őstermelői tevékenységébe. Ha a tárgyi eszközök beszerzési ára nem került maradéktalanul elszámolásra, akkor az értékcsökkenési leírás folytatható azon tárgyi eszközök esetében, amelyek beszerzésére az őstermelői tevékenység megkezdése előtt legfeljebb 3 évvel korábban került sor. Ebben az esetben a nyilvántartás szerinti nettó értéket kell alapul venni beszerzési árként.

A fagykár címén kapott összeg a folyósítás időpontjában folytatott tevékenység bevétele lesz.

Kezdő őstermelőnek járulék szempontjából abban az esetben minősül, ha 2020. január 1-jei, vagy azt követő dátummal váltja ki az őstermelői igazolványt. 2019. évi kiváltás esetén már nem lesz kezdő őstermelő a 2020. évben.

Ha biztosított őstermelő, akkor kezdőként a minimálbér alapul vételével 10+4+3 százalékos járulékot, míg azt követően az előző évi bevétele függvényében: vagy a minimálbér alapul vételével folytatja a járulékfizetést, vagy pedig (8 millió forintot meg nem haladó tárgyévi bevétel esetén) a bevétel 20 százalékának a 12-ed része után a 10+4 százalékot kell megfizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink