adozona.hu
EPR-köteles-e az import csomagolószer?
//test-adozona.hu/jovedeki_ado_vam_deviza_termekdij/termekdij_EPR_diszcsomagolo_papir_ajandekta_9DWWJG
EPR-köteles-e az import csomagolószer?
Olvasónk a következőt kérdezte: Nagykereskedésünk csomagolószert (díszcsomagoló papírt, ajándéktáskát) importál, tehát első forgalombahozó. Változatlan formában tovább értékesíti a kiskereskedő partnernek, aki eladja a végfogyasztónak. Eddig fizettünk környezetvédelmi termékdíjat, de kell-e EPR-t is fizetnünk? Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
A csomagolószerek a 2011. évi LXXXV. törvény (továbbiakban termékdíj törvény) hatálya alá tartoznak, ugyanakkor nem tartoznak a 80/2023. kormányrendelet (a továbbiakban EPR rendelet) hatálya alá. Tehát maguk a termékek, mint csomagolószer nem lesznek Önöknél EPR kötelesek, kivéve, ha azok a 11. § szerinti kivételnek, vagy az EPR rendelet 1. számú mellékletében meghatározott egyszer használatos műanyagterméknek minősülnek.
A csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 442/2012. kormányrendelet 2. § (2) b) pontja alapján csomagolásnak kell tekinteni „az értékesítés helyén történő megtöltésre tervezett és szánt árucikkeket, továbbá az értékesítés helyén eladott, megtöltött vagy az értékesítés helyén történő megtöltésre tervezett és szánt egyszer használatos (eldobható) árucikkeket, ha azok csomagolási funkciót látnak el.” A rendelet 1. mellékletének 2.1 pontja hoz is példákat az ilyen termékekre. Az EPR rendelet 11. §-a alapján a fentiekben vázolt főszabály alól kivételt képez, ha az Önök belföldi vevője által vásárolt csomagolószerek a fogyasztó számára történő értékesítés helyén eladott, megtöltött vagy megtöltésre tervezett és szánt egyszer használatos csomagolószerből létrehozott csomagolásnak minősülnek. Ebben az esetben a kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettség a belföldi csomagolószer értékesítőt/gyártót terheli, azaz Önöket.
Továbbá, amennyiben külföldről szereznek be árut, akkor annak csomagolása tekintetében viszont EPR-és KVTD kötelezettségük is keletkezik. A továbbiakban feltételezem, hogy a beszerzett áru nem újrahasználható/többutas csomagolásban érkezik vagy kerül továbbértékesítésre, mert arra speciális szabályok vonatkoznak.
Általánosságban elmondható, hogy a külföldről behozott árukról lebontott csomagolás után EPR és KVTD kötelezettség keletkezik.
Abban az esetben pedig, amikor a külföldről beszerzett termék csomagolását nem bontják le – azaz változatlan csomagolásban értékesítik a termékeket–, a termékek belföldre történő értékesítése esetén első belföldi forgalomba hozatal jogcímén lesznek EPR és termékdíj kötelezettek.
Nem keletkezik azonban sem KVTD sem EPR-kötelezettség sem akkor, ha nem bontják le a csomagolást, és külföldre értékesítik a termékeket. Továbbá mindkét jogszabály esetén van lehetőség a mentesülésre belföldre történő értékesítés esetén, ha a belföldi vevő az eladott áruk nagy részét külföldre fogja kiszállítani.
Ha az értékesített termékeket újracsomagolják, azaz például üresen megvásárolt dobozba teszik, akkor főszabályként az így létrehozott csomagolás tekintetében is keletkezik Önöknek EPR-kötelezettségük, első belföldi forgalomba hozatal jogcímén. Termékdíj kötelezettsége ilyen esetben viszont az üres csomagolószer első belföldi forgalombahozójának van.
Hozzászólások (0)