adozona.hu
Új szabadkereskedelmi megállapodás: példán keresztül mutatjuk, mire kell figyelni
//test-adozona.hu/jovedeki_ado_vam_deviza_termekdij/Uj_szabadkereskedelmi_megallapodas_peldan_k_H79Q0V
Új szabadkereskedelmi megállapodás: példán keresztül mutatjuk, mire kell figyelni
Az elmúlt időszakban több szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó változás történt. Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött új megállapodást.
Az Európai Unió folyamatosan tárgyalásokat folytat ilyen megállapodások megkötésére. Jelenleg többek közt Kenyával, Indiával, Indonéziával, a Mercosur tagállamokkal és a Fülöp-szigetekkel vannak folyamatban tárgyalások, vagy zajlanak éppen már az alkalmazás előtti jogi lépések.
Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött megállapodást.
Idén május 1-jével lépett életbe az EU-Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodás. A több mint 4000 oldalas paktum egyebek mellett kitér a kkv-kra vonatkozó, illetve a versenyjogi szabályokra, valamint rendelkezik az exportmonopóliumok tiltásáról is.
A szabadkereskedelmi megállapodás a vámok lépcsőzetes lebontását tűzte ki célul a következő évek során. A származási szabályokat a megállapodás 3. fejezete tartalmazza, amely magyar fordításban az 51. oldalon kezdődik. Termékspecifikus származási szabályok a 3-B mellékletben találhatók.
A származó termékek vonatkozásában a preferenciális származási kedvezményt származásmegjelölő nyilatkozattal vagy az importőr tudomása alapján lehet igénybe venni. A származásmegjelölő nyilatkozat szövege a 3-C mellékletben található, a nyilatkozat a kiállítástól számítva maximum egy évig érvényes, és legfeljebb 3 évre visszamenőleg állítható ki.
Export vonatkozásában az Uniós Vámkódex 2015/2447. végrehajtási rendeletének 68. cikke értelmében az EU-s gazdálkodók 6000 euró felett csak akkor állíthatnak ki származási nyilatkozatot, ha kérelmezik a vámhatóságtól a regisztrált exportőrként történő nyilvántartásba vételüket. Azoknak a gazdálkodóknak nem kell ezt újra kérelmezniük, akik már korábban regisztráltak valamely szabadkereskedelmi megállapodás (például Kanada) folytán.
Az új-zélandi exportőrök pedig a vámmal kapcsolatos ügyfélkódjukat használják a származási nyilatkozatok kiállításához, amelynek birtokában az EU-s importőr vámkedvezményt tud igénybe venni a termékbevitel során. Az új-zélandi gazdálkodóknak az 1000 NZ$ vagy annál nagyobb értékű import/export küldeményeknél szükséges ügyfélkódot kérni. Az ügyfélkód egy 8 jegyű szám, amelyet egy betű követ, például: 12345678A. További információkért lásd: https://www.customs.govt.nz/business/import/lodge-your-import-entry/client-codes/
A termékimport során a vámáru-nyilatkozaton a következő kódokkal szükséges a származási nyilatkozatra hivatkozni:
Árunyilatkozaton alkalmazandó okmánykódok:
U 120: Származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének a) pontja)
U 121: Az azonos termékek több szállítmányára vonatkozó származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének b) pontja)
U 122: Az importőr tudomása (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének b) pontja).
Az elérhető vámkedvezmény miatt a nagy tételben/rendszeresen importálóknak tehát érdemes kérniük a partnerüket, hogy vizsgálja meg, a behozott termékek származóak-e.
Hozzászólások (0)