hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Miből mennyit hozhatunk magunkkal a hazautazás alkalmával?

  • Laczi Ferenc igazságügyi jövedéki szakértő

Tombol a nyár, és sokan külföldre utaznak pihenni. Majd a nyaralás végén, hazainduláskor kezdenek el gondolkodni azon, hogy a jövedékinek minősülő termékekből mennyit is hozhatnak magukkal anélkül, hogy szabálytalanságot követnének el.

Erre persze a NAV is fel van készülve, és a nyaralási szezon kezdetén mindig publikálja a behozható termékeket és azok mennyiségét, erről azonban nem lehet elégszer beszélni. Az pedig külön kihangsúlyozandó, hogy nagyon nem mindegy, hogy valaki az EU-n belül töltötte a nyári pihenését vagy harmadik országban nyaralt és onnan tér haza, hiszen egészen eltérő szabályok vonatkoznak a más EU-tagállamból, illetve a harmadik országból hazatérőkre. Sőt, hogy még bonyolultabb legyen a dolog, ez utóbbi esetben még az is szerepet kap, hogy repülőgéppel utazik valaki, vagy más módját választotta az utazásnak.

Jelen írásban kizárólag az alkoholos italok, a dohánygyártmányok és üzemanyagok mennyiségi korlátaira térünk ki, hisz az utazóközönség szempontjából ennek lehet különös jelentősége.

Beutazás más EU-tagállamból

Sokan úgy gondolják, hogy az EU-n belüli utazásoknál nincsenek mennyiségi korlátok, hiszen az EU egyik fontos célkitűzése az áruk szabad áramlása. Ez az alapelv a jövedéki termékek esetében is érvényre jut, de a termékeket terhelő tagállami adók miatt ez a szabály bizonyos korlátok között értelmezhető, ráadásul uniós szinten egységesen szabályozott.

A mennyiségi korláton belül a természetes személyek jövedékiadó-fizetési kötelezettség és külön alakiságok nélkül hozhatnak be jövedéki terméket saját felhasználásra, tehát az így behozott termék nem idegeníthető el.

A mennyiségi korlátot meghaladó mennyiségű jövedéki termék más tagállamból történő behozatala kereskedelmi célú behozatalnak minősül, ami azt jelenti, hogy engedélyre van szükség a behozatalhoz, és a behozott jövedéki termékek adófizetési kötelezettség alá is esnek.

Nagyon lényeges tehát, hogy a behozni kívánt jövedéki termék mennyisége ne lépje át a kereskedelmi mennyiségi határaként jogszabályban rögzített mennyiségi korlátokat. Ezek a felső mennyiségi határok termékenként az alábbiak szerint alakulnak.

Alkoholtartalmú italok

» sör esetében 110 liter,

» köztes alkoholtermék esetében 20 liter,

» alkoholtermék esetében 10 liter,

» csendes és habzóbor, egyéb csendes és habzó erjesztett ital esetében együttesen 90 liter (ebből habzóbor és egyéb habzó erjesztett ital legfeljebb 60 liter).

Az Adózóna jövedéki adóval, vámmal, termékdíjjal kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el.

Dohánygyártmányok

» cigaretta esetében 800 darab,

» szivar esetében 200 darab,

» legfeljebb 3 gramm súlyú szivarka esetében 400 darab,

» fogyasztási dohány esetében 1 kilogramm,

» töltőfolyadék esetében 300 milliliter és

» az új dohánytermék-kategóriák egyszer használatos termékei esetében 800 darab, folyadéka esetében 300 milliliter,

» füst nélküli dohánytermék esetében 500 gramm,

» dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termék esetében 500 gramm,

» hevített termék esetében 800 darab.

Energiatermékek

» energiatermék esetében a jármű üzemanyagtartályában és egy, legfeljebb 10 literes hordozható tartályban lévő mennyiség.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a harmadik országból történő beutazáskor irányadó előírásokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink